Yeni Türkiye'nin İlk Yönetimi Erzurum'da Kuruldu
Efendi SARI

Efendi SARI

Yeni Türkiye'nin İlk Yönetimi Erzurum'da Kuruldu

16 Ocak 2017 - 23:36 - Güncelleme: 17 Ocak 2017 - 00:48

Sayın Mehmet Emin Öz'ün Genel Merkez tarafından Ak Parti Erzurum İl Başkanlığına atanmasının ardından, merakla beklenen il yönetimi de açıklandı.

Tıpkı Mehmet Emin Öz'ün Genel Merkez tarafından İl Başkanı olarak atanma sürprizi gibi, yine Genel Merkez onayı ile açıklanan yeni yönetimde de sürpriz isimler ile karşılaşıldı. 

Daha önce siyaset yapma fırsatı bulamamış yeni isimlerin de oluşu en büyük ilgiyi çeken taraf oldu.  

Sayın Başkan, yönetimini açıkladığı toplantıda sorulan bir soru üzerine, ilk iki önceliğini 'Referandum süreci ve Gençliğin Eğitimi' olarak da belirtti. 

Bence bu söylem çok önemliydi! 

Çünkü; 2002'den bu yana özellikle gençlik kolları eğitiminde yeterli hassasiyeti gösteremeyen Ak Parti, bunun bedelini malasef ki ihanet gibi çok ağır bir bedelle ödedi. Bundan sonraki süreçte Yeni Türkiye'nin ilk yönetim kurulu olarak bu noktaya özel hassasiyet gösterilmesi çok önemli bir vurguydu.

Neden Yeni Türkiye'nin Yönetimi?

Ancak bu yeni yönetimi Yeni Türkiye'nin ilk yönetimi kılan ana unsur tabiki bu değildi. 

Ortaya çıkan listeyi, adeta şu anda mecliste kol kola yürüyen sağ kesimin bir mini hali olarak değerlendirdim. Zira mevcut anayasa değişimi oylamasının ardından milletimizin önüne bir referandum paketi gelecektir.

İşte bu Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi referandumunun olumlu bir şekilde neticelenmesinden sonra, aynı manzarayı bundan sonraki hükumet yönetimlerinde de görmek içten bile değil. Kaldı ki bu şekilde bir birliktelik tüm Türkiye'nin özlemle beklediği bir tablonun göstergesidir. 

Açıklanan yönetimin Yeni Türkiye'nin ilk yönetimi olmasının temelinde de bu vardır.

Hiç bir ismi ötekeliştirmeden, toplumun hemen her kesiminden isimlerin bulunduğu bir liste bunun tam bir göstergesidir. 

Kaldı ki , şu anda zaten Ak Parti içerisinde genel merkez başta olmak üzere vekillik ve hatta bakanlık yapan ve geçmişte farklı siyasi düşüncelere sahip onlarca isim de vardır.

Bu gün durdukları yer Ak Parti ve hizmet ettikleri yer ise milletin ta kendisidir. 

Sayın Başkan'ın buradaki net duruşu koruması ve oluşturduğu yönetim listesinin tam bir bütünlük ve sadakat içerisinde, referandumda Erzurum için %80 barajını aşarak kendilerini ispatlamaları ise en büyük temennimdir. Bu yöndeki pozitif kanaatim ise nettir. 

İşte bu yüzden Ak Parti Erzurum İl Yönetimi, Yeni Türkiye'nin ilk yansıması olarak nitelendirilebilir.

100 Kişi ile nasıl çalışılır?

Yeni Ak Parti İl Yönetiminin 50 asıl ve 50 yedek üyesi mevcut. Bundan önceki hemen her yönetimde ve hatta tüm siyasi partilerin yönetimlerinde yedek üyeler adeta üvey evlat muamelesi görmüş ve hatta yedek yönetim isimleri hiç bir ortamda bile dillendirilmemiştir.

Yeni Türkiye'nin şekillendiği bu ortamda Ak Parti adeta en zor sınavını verme hazırlığında iken, aynı hatanın tekrar edilmemesi başarısını perçinleyecektir. 

Bunun sırrı ise yedek listenin de aktif görevlerde değerlendirilmesidir.

Yürütme kurulu görevlendirilmesinin ardından gelecek ilçe koordinatörlükleri asıl listeden gerçekleştirilse de, birim başkanlarına yardımcı olarak atanacak ikişer ismin yedeklerden görevlendirilmesi ve haftalık toplantıların yanı sıra aylık veya en azından iki aylık toplantıların yedek üyeler ile birlikte yapılması bu 100 kişilik yönetimi diri tutacaktır.

Yine her bir ilçe koordinatörüne yedek listeden verilecek yardımcı koordinatörlük görevi ile, yedek isimlerin tamamının aktif olarak görevlendirilmesinin sağlanması, tüm yönetimin tam bir bütünlük sağlayarak seçim başarısını taçlandıracağı kanaatindeyim.

Bunların dışında da tabiki farklı seçenekler ile yapılacak görevlendirmeler olacaktır. 

İşte tüm bu uygulamalar Yeni Türkiye'nin İlk Yönetimi olarak düşündüğümüz kadronun başarısını ve ne kadar isabetli bir karar olduğunun da göstergesi olacaktır.

Bugün, ulusal ve uluslararası alanda içerisinde bulunduğumuz milli mücadele savaşının hayırla neticelenmesi için başka bir seçeneğimiz yok iken;

Birilerini ötekileştirerek bu mücadelenin akamete uğratılması ise ihanetin başka bir türüdür.

Bize düşen;

Tüm bu çarpık düşünceleri bir kenara iterek, her bir bireye sahip çıkmak ve Yeni Türkiye'nin gerçek mimarları arasında yerimizi almaktır.

Sayın Başkan ve yeni yönetimine düşen ise;
Her bir bireyden ilçe teşkilatlarına, yerel yönetimlerden tüm milletvekillerine, meclis üyelerimizden muhtarlarımıza varıncaya kadar tam bir birliktek sağlamak ve Yeni Türkiye'nin temellerini atmak olacaktır.

 

Son Yazılar