Vatandaşın Aklındaki Soru İşaretleri-1 /WİNTERFEST?
Efendi SARI

Efendi SARI

Vatandaşın Aklındaki Soru İşaretleri-1 /WİNTERFEST?

03 Şubat 2016 - 13:25 - Güncelleme: 03 Şubat 2016 - 22:14

 

Yerel yönetimlerde başarılı olabilmenin en önemli şartlarından biri, hiç şüphesiz vatandaşı dinlemek ve tam olarak anlamaktan geçer.

Şunu üzülerek dile getireyim ki; bir Erzurumlu olarak vatandaşın dinlenip tam olarak anlaşıldığına hiçbir dönem şahit olamadım.

Bu dönem biraz ümitlerim yeşermişti, lakin hevesimiz yine kursağımızda kalacak gibi.

Çünkü görüldüğü kadarı ile vatandaşın düşünceleri, sözleri, talepleri veya tebrik ve teşekkürleri ya Büyükşehir Belediye Başkana iletilmiyor veya söylemlerin ve gerçek manasının dışına çıkarılarak sunuluyor. Dolayısıyla istenilen neticeyi maalesef vermiyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak yerelde ve de özellikle kırsalda gerçekten güzel işlere imza atıyor. Milyonluk yatırımlar ile adeta yılların kangren olmuş sorunlarını çözmeye çalışıyor.

Bununla birlikte Sosyal ve Kültürel hizmetler yanı sıra şehir tanıtımı adına organizasyonlar gerçekleştirmeye çalışıyor.

Bir taraftan da kurduğu iştirak şirketleri ile yüzlerce gence istihdam kapısı oluşturuyor ve bu şirketlerin alt başlıklarında ticari faaliyetler gerçekleştiriliyor.

Buraya kadar ‘Her şey ne kadar güzel’ dediğinizi duyar gibiyim.

Ancak bizim dememiz, yapılan onca işi inkar etmek değil, yapılan bu milyon, milyon TL lik işlerin yeterince şeffaf bir şekilde gerçekleştirilemeyişi ve aynı zamanda Erzurum esnafının bu yatırımlarım gerçekleştirilmesinde yeterince rol alamamış olması!

Yapılan bu kadar yatırım ve faaliyetlerin içerisinde akıl almaz israf ve haksızlıkların olduğuna dair iddiaların görmezden gelinişi ve söylenenlere aldırış etmeden yoluna devam edilmesi.

Bunun yanı sıra yapılan sözde ‘bazı ticari faaliyetlerin’ ise hem esnafa ve hem de Erzurum Büyükşehir Belediyesine pahalıya mal olması!

Önümüzdeki birkaç hafta bu konular ile ilgili olarak vatandaşlardan dinlediklerimi ve vatandaşın aklından geçen soruları kaleme alacağım.

Umarım vatandaşın aklından geçen soruları buradan sorarak, birinci ağızdan yetkililere ulaştırmış ve bunun sonucunu hayırlı bir şekilde alarak hem vatandaşlarımıza ve hem de Belediyemize bir nebze olsun fayda sağlamış oluruz.

Kış Festivali, namı diğer Winter Fest?

Bu gün ele alacağımız konu hem sosyal ve hem de şehrimizin tanıtımı amaçlı yapılan organizasyon, WinterFest.

WinterFest için ‘kültürel’ kelimesini kullanamıyorum, çünkü organizasyon boyunca kültürel tanıtımımızı yapan elle tutulur bir şey göremedim. 'Baş Bar' organizasyon fiyaskosu için ise sorumlular hakkında söylenecek çok fazla şeyin olduğunu düşünüyorum!

Bazen, vatandaşa hizmet ettiğinizi ve bu hizmet karşılığında ise toplumun her kesimin memnun olduğunu düşünürsünüz. Ama ne kadar yanıldığınızı vatandaşı dinlediğinizde anlarsınız.Tabiki vatandaşı dinlerseniz!

Vatandaşı dinlediğinizde ise gerçek sonuç ile karşılaşmakla kalmayıp, yüzlerce soru ile de muhattap olursunuz. E tabi, rahatsız edici bir durumdur bu. Yapılan bu kadar organizasyona rağmen, bu milletin neden hala daha %90’ı bu soruları kafasından geçiriyor’ demek. 

Peki ya %10? Onlar var diye sevinmemek lazım. Çünkü onlar öğrenciler, şehir dışından gelenler ve organizasyon faaliyeti içinde rol oynayıp parayı kapıp bu şehirden gidenler, yani yolcular!

Peki, nedir bu sorular, şimdi oraya geçelim. 

Geçelim geçmesine de, buraya yazacağımız soruların, bize yöneltilen soruların belki de yüzde biri olduğunu da hatırlatmadan da geçmeyelim!

Söz vatandaşta, vatandaş soruyor;

1- Henüz daha, 2014 yılında yapılan ve iddiaya göre 2 milyona mal olan WinterFest şaibeleri ile ilgili neden elle tutulur bir adım atılmadı? Atıldı ise kamuoyu neden yeterince aydınlatılmadı?

2- Bu WinterFest madem KAR festivali, neden Kar'ın olduğu Ocak veya Şubat ayında değil de yılsonuna gelen ay olan Aralık ayında yapılıyor?

3- 2015 Yılı WinterFest organizasyonu için Erzurum Büyükşehir Belediyesi tam olarak ne kadar harcama yaptı?

4- WinterFest organizasyonunda sahne alan sanatçılara ne kadar ödeme yapıldı ve sahne masrafları tam olarak ne kadar tuttu?

5- Gerçekleşen organizasyon içerisinde, ne kadarlık bir reklam bütçesi ayrıldı ve bu alanda kimler ile çalışıldı?  

6- WinterFest gibi prestijli bir organizasyon içerisinde Erzurum’un en hareketli caddesinde çocuk eğlence alanlarının oluşturulmasının anlamı neydi ve bunun belediyemize maliyeti ne kadardır?

7- İstanbul, Ankara ve Bursa tanıtımlarının maliyetleri ne kadardı?

8- Gerçekleştirilen bu organizasyonun ‘Erzurum Esnafı’ ayağında kimler vardı ve organizasyon boyunca yapılan işlerin satın alma süreci nasıl gerçekleştirildi?

9- Tüm bu organizasyon içerisinde şehir içine ve şehir dışına yapılan ödeme miktarı ne kadardır?

10- Ve gerçekten yapılan bu masrafın karşılığı alınabildi mi veya aynı bütçe ile şehrimizin tanıtımı daha iyi yapılabilirmiydi?

Göründüğü gibi tüm sorular akçeli. Sanırım şimdilik bu kadar yeterli. 

Çünkü sorulardan sonra, akla hayale sığmayacak iddialar ile karşılaşabiliyoruz.

Kesinliği evrak ile ispatlanmamış hiçbir iddiaya tabii ki tamah etmeyiz. Lakin iddiaları bir kenara atıp, vatandaşın kafasındaki soru işaretlerini çözerek güvenlerini kazanmak ve şeffaf bir şekilde yola devam etmek gerektiğini düşünenler arasındayım.

Burada Büyükşehir Belediye Başkanımıza düşen, konu ile ilgili akıllarda soru işareti bırakmayacak bir açıklama yapmak veya konu ile ilgilenen yetkililer tarafından yaptırmak.

Bu açıklama Sayın Başkan ve Erzurum Büyükşehir Belediyesinin itibarını daha da güçlendirecektir.

Öbür türlü ise, EYOF öncesi kafalarda büyük soru işaretleri oluşturacak ve basit bir organizasyonu dahi şaibeli bir hale getiren yetkili birim veya iştirak şirket yöneticileri yüzünden, Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi zor duruma düşecek ve beklide EYOF’a mal olabilecek bir netice verecektir.

 Elçiye zeval olmaz derler. Bize soruların iletilmesi muhataplarına ise cevaplaması düşer.  

 

 

Son Yazılar