Ey CHP Seçmeni, Siz ne ara böyle oldunuz?
Efendi SARI

Efendi SARI

Ey CHP Seçmeni, Siz ne ara böyle oldunuz?

26 Ekim 2015 - 16:11 - Güncelleme: 26 Ekim 2015 - 16:40

1 Kasım seçimlerine artık sayılı günler kalmışken sahaya bir göz atmak istedim.

Ama bu kez muhafazakâr ve milliyetçi bir il olan Erzurum’da varlık mücadelesi sergileyen ve istediği çıkışı bir türlü yakalamayan CHP’den bahsetmek istiyorum.

2007 Genel seçimlerinde Erzurum’dan 16 Bin 857 oy alan CHP, 2009 yerel seçimlerinde adeta silinmiş ve şehir merkezinde 1995 oy alabilmişti.

2011 Genel seçimlerinde ise listesinin birinci sıradaki adayının etkisi ile de en yüksek oylardan birine ulaşarak 19 Bin 762 seçmenin oyunu alabilmeyi başarmıştı.

Bizler tam da artık bölgede CHP’de belirginleşmeye başladı ve yeni bir muhalefet kanadı geliyor derken 2014 yerel seçimlerinde oyları yeniden 10 Bin seviyelerine çakıldı.

Ama bu kez bir farklılık vardı ve CHP bölgedeki tek Belediye Başkanlığını Çat ilçesi ile kazanmıştı. 1980’lerden sonra bölge için de, Erzurum için de, Çat için de bu bir ilkti.

Çat Belediye Başkanı Arif Hikmek Kılıç.

Çat’ın CHP’li Belediye Başkanı. Seçimi kazandıran oy oranı 2983!

İşte kritik soru ve CHP İl ve İlçe Başkanı ile birlikte Sayın Kılıç’ı da zora sokan durum,

2011 Genel seçimlerinde CHP ye 1629 oy veren ve ardından sizin adaylığınız döneminde rekora koşarak 2983 oya ulaşan Çat ilçesindeki seçmen sayınız nasıl oldu da 7 Haziran seçimlerinde  büyük bir kırılma yaşayarak 469’a düşer?

Ne kadar ilginçtir ki, 2014 yerel seçimlerinde CHP ve HDP’nin aldığı oy toplamı 7 Haziran seçimlerinde adeta iki parti arasında yer değiştirmiş olmakla birlikte toplam da aşağı yukarı aynı sayıya tekabül etmekte!

Yine aynı durum Şenkaya’da yaşanmakta,

Şenkaya’da 2014 Yerel seçimlerinde 4417 oyu sandıktan çıkarmayı başaran CHP, 2015 Genel seçimlerinde 1619 gibi komik bir rakamda kalmış ve yine HDP tarihi bir rekora imza atarak Şenkaya’da 2230 oya ulaşmıştı. Toplam sayılar ise yine birbirine çok yakın!

Ve yine, Yakutiye, Palandöken ve Aziziye de de 3 Bin’i aşkın oy kaybına uğrayan CHP oylarının Ak Partiye gittiğini aklı başında olan hiç kimse dile getiremez!

İl genelini ve genç seçmeni de hesaba katar isek toplamda HDP’ye kayan 10 Bini aşkın oy!

Neden Şenkaya ve Çat, Yakutiye ve Palandöken?

Çünkü diğer bölgeler daha kırsal alanda bulunuyorlar.

Şunu da hiç kimse inkar edemez ki 7 Haziran seçimleri öncesi Hükümet ‘Çözüm süreci zarar görmesin’ diye adeta PKK nın meydanda cirit atmasına müsaade etmiş ve bu yüzden seçmen üzerinde büyük bir korku oluşmuştu.

Değerlendirmeye aldığımız bölgelerde böyle bir baskının söz konusu olmadığı aşikârdır.

Şimdi olaya bir de şuradan bakmak istiyorum,

Evet seçmen özgürdür, istediği refleksi verebilir. Bu gün evet dediğine yarın şartlar gereği hayır diyebilir.

Dün böyle bir tavır içerisine giren CHP ve Ak Parti seçmeni aşırı milliyetçilik akımına kapılmış, HDP ve MHP oylarının artışına yol açmışlardır.

Gelinen noktada ise bu aşırı refleksin doğurduğu ciddi sorunlar aşikardır.

Dünkü şartları bilmiyorum ancak, bugünkü şartlarda HDP’ye oy vermeyi düşünenlerin ve vermesi yönünde telkinde bulunanların cevap vermesi gereken birkaç soruyu sormak isterim.

Ey CHP’li olmalarına rağmen, dostluk ve kardeşlik için mi, mecliste temsil edilmeleri için mi veya Ak Parti Hükümetini düşürmek için mi bilmiyorum ama herhangi bir sebepten dolayı HDP’ye oy veren seçmen kardeşlerim ve Ey bu sürece katkı sağlayan CHP’li yöneticiler;

Bu sorular size,

Ak Parti hükümetinin yaptıkları ve yapacaklarını bir kenara koyarak, aklıselim bir düşünün ve şu sorularıma cevap verin ve mevcut şartları yeniden gözden geçirin lütfen.

- Meclise girdiklerinin ertesi günü bu devletin korucularına,  ‘bize doğrulttuğunuz o silahları size çevirmesini çok iyi biliriz. Bu memleketten def olup gideceksiniz’ diyen HDP’ li vekile mi oy verdiniz?

- Erzurum’dan destekleyerek meclise gönderdiniz Asker ve Polisimizi şehit eden teröristlerin Cenazesine katılarak ‘Başsağlığı dileyip şehit olduğunu’ dile getiren HDP’li vekil Seher Akçınar Bayar’a mı oy verdiniz?

- Her fırsatta “Barış” deyip, gençleri sokakta çatışmaya, dağda çarpışmaya çağırırken, çocuklarını yurt dışında özel kolejlerde okutan HDP yöneticilerine mi oylarınızı verdiniz?

- Eşi ve çocuğunun yanında Komutanımı şehit eden PKK’ya ‘Terör Örgütü’ diyemeyen HDP’ye mi oy verdiniz?

- ‘PKK sizi tükürüğü ile boğar’ diyen Bidon Kafalı HDP milletvekiline mi oy verdiniz?

- Kardeşi dağda, askerimi ve polisimi şehit eden ve kendisi ise ülkeyi bölme planları yapan Demirtaş’a mı oylarınızı verdiniz?

- Kendilerinin özenle planladıkları ve hiçbir HDP’li nin katılım sağlamadığı “Suruç Katliamının“ oluşumu sonrasında tatil pozları veren Demirtaş’a mı oy verdiniz?

- Eli kanlı katil ordusu Kandil’in emrinden çıkamayan soytarı topluluğuna mı oy verdiniz?

Eğer bu saydıklarıma oy vermediyseniz neye, kime ve ne için oy verdiniz?

Biraz durun ve aklı selim olarak düşünün.

Ve bu soruları kendinize sorduktan sonra kararınızı verin.

Benim önerim, elinde silah olan ve bu silah ile siyaset yapmaya çalışan katil sürüsüne ilişikli hiçbir siyasi harekete meyil etmemeniz yönünde olacaktır.

Bu ülkenin gerçekten güçlü bir muhalefete ihtiyacı vardır ve o da özüne dönmüş, vatansever ve milletine hizmeti esas almış CHP dir.

Diğer taraftan, şunları da unutmayın ki,

Ak Parti’yi sevmiyor ve hatta nefret ediyor da olabilirsiniz,

Ama en azından terör örgütleri ile arasına mesafe koyan ve Ana Muhalefet partisi olarak yol almaya çalışan partinize sahip çıkmalısınız!

7 Haziran sonrası şunu herkes gördü ki;

Başkalarının başarılarına ortak olmaya çalışmanız, aynı zamanda akan kana da ortak olmanız anlamına geliyor,

Başkalarının başarılarından medet ummanız, aynı zamanda her geçen gün kaybolmanız anlamına geliyor,

Başkalarının başarıları ile bir yerlere ulaşmaya çalışmanız, geleceğinizi kaybetmeniz anlamına geliyor!

Çok değil birkaç yıl önceki tavır ve söylemlerinize göz atın.

Vatandan, Vatandaştan, emekten, emekçiden, dostluktan, kardeşlikten, birlikten ve beraberlikten bahsettiğiniz günleri hatırlayın.

Siz ne ara katillerle ortak oldunuz?

Siz ne ara Ana Muhalefet iken başkalarından medet umar oldunuz?

Siz ne ara hainlerle yol tutar oldunuz?

Ve şimdiki halinize bir bakıp eli kanlı bir terör örgütü ve dün dış mihraklar tarafından size karşı maşa olarak kullanılan ihanet çetesi ile omuz omuza durduğunuzun farkına varın,

Tek temennim şudur ki;

2 Kasım sabahı ülkem için hayırlı bir şafağa ağarsın ve millete hizmet yolunda hayırlı adımlar atılsın.

 

Not: Yazımıza konu olan bölgelerin oy oranlarını seçim sonrası tekrar gözden geçirecek, özellikle Çat Belediye Başkanı, CHP Şenkaya İlçe Başkanlığı ve CHP Erzurum İl başkanlığı ile ilgili yeni değerlendirmeler yapacağım.

Son Yazılar