Bu tebrikler Mehmet'in mi yoksa Ahmet'in mi hakkı!
Efendi SARI

Efendi SARI

Bu tebrikler Mehmet'in mi yoksa Ahmet'in mi hakkı!

01 Temmuz 2016 - 18:44 - Güncelleme: 01 Temmuz 2016 - 18:56

Şehir merkezinde sözleri verildiği halde bir türlü hayata geçirilemeyen projelerin hatırlatılmasını kaleme aldıktan sonra yoğun bir telefon trafiği yaşadık.

Büyük çoğunluğu destek olarak yapılan aramaların küçük bir kısmı ‘yapılanları görmüyor musun’ olurken, birkaçı da ‘sen neden bu konulara karışırsın, git işine bak, sonra senin başın ağırır’ türünde üstü kapalı tehditlere bile yöneldi.

Eeee, biz de herkesin söylemini değerlendirmeye aldık.

İşimize bakarak gerekli araştırmaları yaptık, yapılanları bir bir gördük ve bir önceki yazımızda siz değerli okuyucularımıza bildirdiğimiz gibi yapılanları paylaşmak istedik.

Havuz Başı Kent Meydanı

İnşaatı 30 Mart seçimlerinden önce tamamlanan ve üst döşeme taşları için havaların düzelmesi beklenen Havuzbaşı Kent meydanı, (Her nedense seçimlerin ardından havaların düzelmiş olmasına rağmen birkaç ay gecikmeli olarak tamamlanmış olsa da!) seçimlerden bir süre sonra altındaki otopark ile birlikte hizmete açıldı.

Böyle güzel bir meydanı şehrimize kazandırdığı için Sayın Ahmet Küçüklere, açılışını yaptığı için de Sayın Mehmet Sekmen’e teşekkür ederiz.

Numune Otoparkı ve Rekreasyon Alanı

Yine içerisinde çocuklar için oyun ve eğlence alanları ve spor tesislerinin yanı sıra vatandaşalırın da yorgunluğunu atabileceği bir kafenin de bulunduğu Numune parkı ve otoparkı da yine seçimlerden bir süre sonra hizmete açıldı.

Böyle güzel bir park ve otoparkı şehrimize kazandırdığı için Sayın Ahmet Küçüklere, açılışını yaptığı için de Sayın Mehmet Sekmen’e teşekkür ederiz.

Yüksek İrtifa Kamp Merkezi

Projesinden yapımına varıncaya kadar hemen her alanda tamamlan ve son olarak 30 Mart seçimleri sonrası soyunma ve bekleme alanları da eklenerek tamamlanan Yükseksek irtifa kamp merkezinin şehrimizin markalaşması yanı sıra turizmine kattığı değer de tartışılmaz. Hizmete girmesinin hemen ardından ulusal ve uluslar arası birçok takımın tercihi olması da bunun en büyük göstergesi olmuştur.

Böyle prestijli bir kamp merkezini şehrimize kazandırdığı için Sayın Ahmet Küçüklere, bu merkezin açılışını güzel bir şekilde yaptığı için de Sayın Mehmet Sekmen’e teşekkür ederiz.

Hurdacılar ve Nakliyeciler Siteleri

Şehrin İçerisinde görsel olarak çirkinlik arz eden hurdacı esnafı yanı sıra, belirgin bir merkezi olmayan nakliyeciler için ayrı ayrı siteler oluşturularak şehir dışına taşınması şehir esnafı ve halkı tarafından memnuniyetle karşılandı.

Marka şehirler için öncelikli gereksinimler arasında bulunan bu iki siteyi şehrimize kazandırdığı için Sayın Ahmet Küçüklere, açılışını yaptığı için de Sayın Mehmet Sekmen’e teşekkür ederiz.

Et Entegre Tesisleri

Türkiye’nin en modern et entegre tesislerinden birinin şehrimize kuruluşu, canlı hayvan besi ve kesimin de Erzurum’u şüphesiz bölge merkezi haline getirecektir.

Bu modern Et Entegre Tesisini şehrimize kazandırdığı için Sayın Ahmet Küçükler’e, her gezisine buradan başlayarak bu tesisi şehre ve bölgeye tanıttığı için de Sayın Mehmet Sekmen’e teşekkür ederiz.

Atık Su Arıtma Tesisi

İşte projelerin en prestijlilerinden biri. Öyle ki böyle devasa bir projeden şehrin haberi bile yok. Proje başlangıç maliyeti 25 milyon Euro olan ve sonuçlandığında 31 Milyon Euro ya ulaşan,  yani yaklaşık 100 Milyon TL’lik bir proje. Şehrin atık suyunu arıtan, kendi enerjisini sağlayan ve doğaya dost bir proje.

Buradaki en önemli püf nokta ise, bu projenin yapımında Avrupa Birliği Projesi olarak yola çıkılmış olması ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi bütçesine yük olmayışıdır. Yani 100 Milyon’luk tesisin Erzurum’a kazandırılmasında Erzurum büyükşehir Belediyesi yaklaşık 12 Milyon TL lik harcama katkısı sağlamıştır.

Şehrimize böyle devasa bir yatırım yaparak atık su arıtma tesisini dış kaynaklı olarak kazandırdığı için Sayın Ahmet Küçükler’e teşekür ederiz.

Burada açılışını yaptığı için Sayın Sekmen’e neden teşekkür etmediğimi açıklamak isterim.

1 – 100 Milyon TL lik bir porjenin açılışı için gayet yetersiz bir organizasyona sahipti.

2 – Bu organizasyonu haber yapmak için fedakarca orada bulunan gazetecilere yağmurluk diye dağıtılan ve daha üstlerine giyerken parçalanan o naylonlar utanç vericiydi.

3- Bu projenin açılışı esnasında, projenin yazılmasında ve yapılmasında çok büyük emeği geçen Sayın Küçükler’in ismi anılarak bir teşekkür de ona sunulmalıydı.

Ne demiş atalarımız, ‘Yiğidi öldür, hakkını yeme!

İşte size Sayın Sekmen'in 27 aylık süre sonunda şimdiye kadar yapılan açılış ve tanıtımların özeti.

Yatırım teşekkürlerini biz sunduk da, kimi tebrik ve takdir edeceğinizi sizlere bırakıyorum.

Not:

Son olarak burada şunu da belirtmeden geçmek istemedim.

2004 – 2013 Yılları arasında, aylık ortalama 2 Milyon TL’lik gibi bir bütçe ile yapılanları içeren ‘Erzurum Büyükşehir Belediyesi Hizmet Kataloğu’, bu şehirde yaşayan hemen her gazetecinin elinde var iken;

Uyduruktan oluşturulan ve içerisinde 2014 sonrası yapılanların haricinde, yalan ibarelerin de bulunduğu bu tanıtım filminin yayın onayını hangi basın ve halkla ilişkiler sorumlusu verdi bilmiyorum ama, bir an önce bu videonun kaldırılması veya yeniden doğru bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini düşünmekteyim.

https://www.youtube.com/watch?v=aXV3pszEfhA

Çünkü mum, yatsıya bile yetişmiyor artık…

 

Son Yazılar