Ak Parti Erzurum İl Teşkilatı’nın 'Erzurumlu' Kadın Adaylara...
Efendi SARI

Efendi SARI

Ak Parti Erzurum İl Teşkilatı’nın 'Erzurumlu' Kadın Adaylara Bakışı

11 Nisan 2015 - 21:42 - Güncelleme: 11 Nisan 2015 - 23:50

Uzun bir süredir aday belirleme süreci ile ilgili kaleme aldığımız yazılarda, özellikle ithal aday hastalığımızdan kurtulmamız gerektiğinin altını çiziyordum. Bununla birlikte Erzurum için belirlenen ‘Kadın Aday’ kontenjanının başka illere aktarılması görüşünü de savunuyordum. Her ne kadar kadın Aday Adayları bu konu hakkında bana kızıyor olsalar da bu fikirden kastım, bölgenin acil ihtiyaçlarına yönelik olduğu düşüncelerim bakidir.

Ak Parti, benimle aynı fikri benimseyen Erzurum’daki çok büyük çoğunluğa kulak tıkanarak, hem ‘İthal’ ve hem de ‘Kadın Aday’ uygulamasından vazgeçmedi. Hatta işi bir adım ileri taşıyarak ‘İthal Kadın Aday’ uygulamasına geçti.

Ak Parti İl Yönetimi daha önce yaklaşık dokuz yıl boyunca Erzurum’a hizmet etmek için gönderilen Sayın Çığlık’ın şehre kazandırmış olduğu büyük hizmetlerden çok memnun olmuşçasına, yeni ‘İthal Kadın Aday’ına sahip çıkarak listelerde yer bulmasına göz yumdu.

Aday belirleme sürecinde tavrını net bir şekilde belirleyen, bu şehirden listelere girmek için çabalayan yüzü aşkın kişiye adeta sırt dönen yönetim, her ne hikmetse ‘İthal Kadın Aday’ alışkanlığından kurtulamamış ve konu ile ilgili bir varlık gösterememiştir.

Aslında Kadın Aday karşıtı biri değilimdir.

Ama işin işine ‘ithal’ kelimesi girince tavır sergilemekten de geri duramıyorum.

Sormazlar mı adama, Madem ‘İthal kadın aday’ kontenjanından vazgeçmek istemiyorsunuz, neden Erzurum’dan onu aşkın Kadın Aday Adayı başvurusunu kabul ettiniz?

Erzurum’dan başvuruda bulunan onu aşkın Kadın Aday Adayı hiçe sayarak ne yapmayı hedefliyorsunuz.  

Erzurum’da doğmuş veya büyümüş, şehir halkı ile hem hal olmuş, varlığını ve yokluğunu yaşamış onca isme neden sırt çeviriyorsunuz?

İşte buna hiç ama hiç anlam veremiyorum!

Şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum.

Benim tavrım kişilere yani Sayın Zehra Taşkesenlioğlu’na değil, bizatihi bu süreci yönetenleredir.

Siyasi hareketlere değil, bu siyasi hareket içerisinde yetkili olan kişilerin sergilemiş olduğu tavırlaradır.

Bir Erzurum Kadını olarak, o listelerde yer edinebilme çabasına girişmiş aday adaylarını adeta yok sayma girişiminedir.

Tabi ki Sayın Taşkesenlioğlu’da tüm diğer kadınlar gibi bir değerdir.

Ancak, Erzurum’u tanımayan, Erzurum’da yaşamayan, adaylık için Erzurum’dan bile başvurmayan ve adını İstanbul Aday Adayı listelerinden hatırladığımız birinin, Erzurum’da onlarca kadın aday adayı var iken hepsinin önüne geçerek listelere girmiş olmasını kesinlikle doğru bulmuyorum.

İşte bu yüzdendir ki bu eleştirisel yazıyı kaleme alıyorum.

Şimdi Ak Parti Erzurum İl Yönetiminin her dönem yapmış olduğu bu hatayı az da olsa telafi etme zamanıdır.

Özellikle çok kırılgan olan ‘Kadın Fıtratını da’ göz önünde bulundurarak, Erzurum’dan Aday Adayı olan isimlerle özel bir çalışma yapıp, bir anlamda gönüllerini almaları ve yine gerekirse seçim çalışmalarını bu ekip ile gerçekleştirmesi lazım.

Çünkü kırılan kadınların kalbidir ve bunu mutlaka ama mutlaka telafi etmek gerekir!...

Son olarak, Sayın Taşkesenlioğlu'na bu zorlu süreçte başarılar diliyor ve Önümüzdeki dönem içerisinde Şehrimize hak ettiği hizmetler için çaba sarfetmesini ümit ediyoruz.  

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');