31 Mart Seçimlerinin Konuşulmayan Yönleri
Efendi SARI

Efendi SARI

31 Mart Seçimlerinin Konuşulmayan Yönleri

10 Nisan 2019 - 15:41 - Güncelleme: 15 Haziran 2019 - 15:11

Ülke olarak tüm istatistiklerin alt üst olduğu ve tahminlerin büyük çoğunluğunu boşa çıktığı bir seçimi geride bıraktık.

İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Eskişehir ve Bursa gibi büyükşehirlerde yaşanan kıyasıya rekabet şaşırtıcı neticeler ile sonuçlandı.

Erzurum seçmeni ise ilçe ve Büyükşehir bazında yaptığı tercihler ile siyasilere özel bir ders verdi. 490 Bin seçmen adeta anlaşmışcasına hareket ederek, Erzurum Büyükşehir Belediye Meclisini TBMM renkliliğine büründürdü.

Öyle ki, AK Parti ve Hükumetin tüm çalışmaları ve gücüne rağmen bağımsız adayların bile seçim kazandığı bir ortam oluştu.

Kuşkusuz ki bu çeşitliliğin Erzurum özelinde ortaya çıkmasının temel sebebi, AK Parti’nin göstermiş olduğu hatalı aday isimleri oldu. Bununla birlikte vatandaşın Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Sekmen’e olan tepkisi, AK Parti teşkilatlarının beklenen seçim çalışma performansını gösterememesi ve üstüne üstün AK Parti milletvekillerinin sahada zaman zaman seçmeni tehdit eder seviyede yaptığı konuşmalar alınan neticeyi tetikleyen diğer unsurlar olarak karşımıza çıktı.

Seçim sonucu üzerine bir şeyler yazmadan önce YSK rakamları ile birkaç sayı vererek söze devam etmek istiyorum.

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri AK Parti, MHP ve BBP Toplam Oy : 357 Bin 24

24 Haziran 2018 Seçimleri Cumhur İttifakı Toplam Oy              : 311 Bin 299

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri Cumhur İttifakı Toplam Oy          : 241 Bin 742

Bu rakamlara baktığımızda, Cumhur İttifakının 2014’den bu yana Erzurum özelinde adeta jet hızında erimeye yüz tuttuğunu görmüş oluyoruz. Zira 5 yıl önce yapılan yerel seçimler ile kıyaslandığında ortaya çıkan 115 Bin oy farkı bir kenara, yaklaşık 9 ay gibi kısa bir süre önce yapılan seçimlerden bile 70 Bin oy daha aşağı düşmek, Cumhur İttifakı açısından Erzurum özelinde tam bir hayal kırıklığına dönüşmüştür.

Öte yandan millet ittifakı partileri Erzurum özelinde tamamen ayrı isimler ile seçime girmiş ve toplam oy sayılarını 140 Bin bandına yükseltmeyi başarmışlardır!

Aslında bu sonuç;

Yerel seçimlerde ilçe belediyesinde kime oy verirse versin Büyükşehir Belediye Başkanılığı seçiminde, seçmenin Cumhur İttifakının Büyükşehir Belediye Başkan Adayının benimsenmediği ve adeta zoraki oy verdiğinin göstergesi olarak da okunabilir.  

Evet, Sayın Sekmen yıllara sarih bir belediyecilik tecrübesine sahip olabilir.

Ancak şurası açık ve net dir ki;

Erzurum’da yönetimde bulunduğu son 5 yıl içerisinde seçmenin gönlüne girememiş ve AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın adı arkasından bir seçim kazanmıştır.

Aslında bu durumu en iyi, ‘Kazanan Mehmet Sekmen, Kaybeden AK Parti olmuştur’ cümlesi ile özetleyebiliriz.

Sayın Sekmen’in yönetim politikalarına dair düşüncelerimi bir sonraki yazıma bırakarak, Cumhur İttifakı Teşkilatları ve Milletvekillerine dair sahadan gelen bilgileri kısaca paylaşmak isterim.

AK Parti Milletvekilleri;

Aday belirleme sürecinden başlamak üzere sayın vekillere dair zaman zaman güzel, çoğu zaman üzücü tepkiler ile karşılaştık.  

Aday adaylığı süreci boyunca ve tüm uyarılara rağmen belirlenen yanlış isimlerde referans olarak onların adı geçti. 

Tortum, Olur ve Oltu’da rakipleri iştahlandıran ve yola çıkmalarını sağlayan isimleri de onlar belirledi.

Ve yine maalesef seçmeni ve diğer adayları tehdit eder seviyesine varan söylemlerde de hep onların adı ile anıldı!

Bu anlamda daha fazla birşey söylemeye gerek duymuyorum. Zira seçmen bu tavrı sineye çekerek sandıkta konuştu. Belirlenen yanlış isimler yanı sıra seçmene sergilenen tavır Tortum ve Oltu’nun BBP’ye, Olur’un ise Bağımsız bir adaya kaybedilmesi ile neticelendi.

Ancak bu seçimde, vekillerin kucaklayıcı yaklaşımları yanı sıra doğru isimlere referans olmaları durumunda neleri kazanabileceğini de görmüş olduk.

Mesela Hınıs’ın yeniden AK Parti’ye geçmiş olması. Mesela Tekman’da başa baş verilen mücadele. Ve dahi Karayazı ve Karaçoban ilçelerinde artan oy oranları.

Güney ilçelerinde yaşanan bu başarıda büyük pay sahibi olduğunu düşündüğüm Sayın Zehra Taşkesenlioğlu’nu özellikle tebrik ediyorum. Kucaklayıcı, birleştirici ve samimi bir dilin neler kazandırdığını görmek isteyeler, 2014'den bu yana güney ilçelerindeki istikrarlı oy yükselişini incelemelidirler.

AK Parti Teşkilatları

AK Parti Erzurum Teşkilatları, kuruluşundan bu yana belki de en kötü seçim dönemini geçirdi desem yeridir. İlginç bir şekilde kayıplardan bahseden yok. Ve daha ilginci başarılı olduklarını iddia ediyorlar.

İl teşkilat üyelerinin diğer seçimler ile kıyaslanmayacak oranda uyku hali ve işi oluruna bırakışını hayretle izledik. Bu konu hakkında bahse tek kelam dahi bulamıyorum. Kangren olmuş bir teşkilatta yenilik kaçınılmaz gibi görülüyor. Tabi tasarruf AK Parti Genel Merkezi elinde.

Üç merkez ilçe içerisinde yine en aktif olan teşkilat Palandöken İlçe Teşkilatıydı. Buna rağmen aldıkları sonuç 24 Haziran seçimleri Cumhur ittifakı oyuna göre yaklaşık 14 puanlık bir düşüşle %60,7 gibi bir orana geriledi. Burada şüphesiz İYİ Parti adayının çalışmaları ve gücünü de yok sayamayız. İYİ Parti’nin en güçlü ilçe adayı olan Canan Uçar, Palandöken belediyesi için yarışıyordu.

Yakutiye Teşkilatı %69,5 ile görünüşte en yüksek oyu almış gibi duruyor olsa da 24 Haziran seçimlerine göre %11,3 puanlık düşüş ile seçimi tamamlamış oldu. Güçlü bir rakibi olmamasına rağmen 30 Mart 2014 yerel seçimlerindeki Cumhur ittifakı oy oranına göre %25,2 lik düşüş ise hiç akıllara getirilmiyor. Öte yandan seçmenin teşkilat ve Başkan Adayına dair hiçbir fikrinin olmayışı ise bizleri şaşkınlığa sürükledi.

Aziziye teşkilatı için söylenecek hiç bir şey bulamıyorum. AK Parti kanadında Başkanı olmadan seçim geçiren bir ilçe teşkilatı olarak ciddi bir kayıp yaşadı.Cumhur ittifakının 24 Haziran’da aldığı oya oranla %23,4’lük bir kayıp yaşayarak %60,9 ile seçimi tamamlamış oldu. Yani aslında Aziziye Belediye Başkanı ve Yeni Dönem Cumhur İttifakı Adayı Muhammed Cevdet Orhan tek başına ciddi bir mücadele verirken, AK Parti İlçe Başkanı Sayın Ensar Coşkun, adeta ‘Beni görevden alın’ diye haykırdı.

Aziziye için bu sonucu tetikleyen en önemli unsurlardan biri ise bağımsız olarak seçime girmesine rağmen %23,4 lük oy oranına ulaşan Emrullah Akpunar oldu. Bu anlamda Sayın Akpunar’ı da tebrik ediyorum.

Diğer ilçe teşkilatlarına dair net bir şey ifade edemiyorum. Ancak, Tortum, Olur ve Oltu için birkaç kelam etmek isterim.

AK Parti’nin bu bölgeden 2 Eski Bakan, bir Milletvekili ve bir de İl başkanı olmasına rağmen 3 ilçeyi kaybetmesi, AK Parti kanadının ilçe başkanlıklarından başlamak üzere yaptığı hatalar silsilesinin neticesi olduğu kadar, rakiplerinin de gösterdiği azimli ve başarılı çalışmalarının neticesidir.

Bu anlamda seçimlere Oltu ve Tortum’da iki güçlü isimle girerek seçimin rengini değiştiren Büyük Birlik Partisini ve yeni belediye Başkanları Sayın Necmettin Taşcı ve Sayın Muammer Yiğider’i tebrik ediyor, ilçeleri için hayırlı hizmetler sunmasını temenni ediyorum.  

Yine Olur ilçesinde bağımsız olarak girdiği seçimi kazanan yeni Olur Belediye Başkanı Sıddık Demircan’ı gösterdiği cesaret ve başarıdan dolayı tebrik ediyor, ilçesi için hayırlı hizmetler sunmasını temenni ediyorum.

Ve alınan seçim sonuçlarının göz önünde bulundurularak bu üç ilçe için Ak Parti teşkilatlarının bir an önce yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum.

MHP Vekilleri ve Teşkilatları

Tüm seçim alanlarında yoğun olmasa bile aktif bir şekilde sahada olmalarına rağmen seçmenin yönünü değiştirme noktasında pek etkili olamadılar.  Bununla birlikte İspir ve özellikle Uzundere’de yoğun bir şekilde AK Parti seçmeninin desteğini alarak çok rahat bir şekilde seçim kazanmış oldular.

Her iki ilçede de seçimi kazanan yeni Belediye Başkanları Sayın Ahmet Coşkun ve Sayın Hilmi Aktoprak’ı tebrik ediyor, ilçeleri için hayırlı hizmetler sunmalarını temenni ediyorum.

 

Dipnot:

Tekman ilçesinde seçim sonuçlarına dair henüz her şey netleşmiş değil. Oradan bir sürpriz çıkabilir.  

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kemal özarslan
    3 yıl önce
    Efendi bey güzel bir yazı. Tebrik ediyorum. Genelide ele alsaydın dahada güzel olurdu. Umarım ilerde ilçelerdeki yanlışlarıda birilerine fısıldarsınız.

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');