Seçim Analizleri - 2 / Karadayı Mağdurları Seçimin Neresinde
Efendi SARI

Efendi SARI

Seçim Analizleri - 2 / Karadayı Mağdurları Seçimin Neresinde

03 Mayıs 2015 - 15:34 - Güncelleme: 03 Mayıs 2015 - 16:31

Erzurum’un son 3 yılına damgasını vurmuş en önemli meselelerden biridir Karadayı Mağdurları. Kimilerine göre beş yüz, kimilerine göre Bin, kimilerine göre ise Bin Beş Yüz aile mağdur olmuş durumda.

Araştırmalarımız neticesinde de ise Karadayı Mağduru olarak Bin Dört Yüz Elli sayısına ulaştık

Ama bana göre asıl sayı en az yirmi katı. Hatta mağduriyet şehrin tamamına yansımış şekilde.

Sebebi mi? Sebebi gayet Açık!

Her bir ailenin kardeşleri, akrabaları, dostları, alışveriş yaptıkları esnafları ve çalışma ortamındaki işverenleri de sayar isek bu sayı ile karşılaşmış oluyoruz.

Hatta onların da çevrelerindekini tetikleyecekleri düşünülür ise sayı bayağı kabarıyor. Bu kabarmanın ardından gelen tek şeyler ise küskünlük, kızgınlık ve kırgınlıklar oluyor.

MESELEYİ İKİ YÖNÜ İLE ELE ALALIM

Birincisi, toplumsal psikolojik çöküş.

Öyle ki, bu mağdurların durumundan tüm Erzurum etkilenmiş durumda ve hemen her ortam da lafın bir ucu ‘Karadayı Mağdurları’ diye başlayan cümlelere dokunmakta.

Her kesimden bu olayı dert edinen de, eleştiren de var. Oh olmuş diyen de, bu mesele ne zaman çözülecek diyen de var.

Bizler her ne kadar olayın dışında gibi görünsek de, bu mesele her inşaat firması reklamını gördüğümüzde beynimizi kemirmekte.

Mağdurların halini ise sormayın gitsin. Kimileri işi ticarete dökme hevesi ile işe girmiş olsa da, çok  büyük çoğunluğu iyi bir fiyata ev alabilme ümidi ile elindeki avucundaki de yetmemiş, borç alarak bu işe girmiş. Şimdiki halleri ise içler acısı.

Karadayı mağdurlarının hallerini daha sonraki yazılarıma bırakarak meselenin diğer yönüne dönmek istiyorum.

Bu meselenin İkinci yönü ise, bu mağdur kitlenin önümüzdeki seçime vuracağı derin damga!

Bu söz başlangıçta çok ağır gibi gelebilir, ama konu dikkatlice ele alındığında mağdurların hitap ettiği kesimin en az 25 Bin gibi büyük bir oyu temsil ettiği görülecektir.

BİZ BU SAYIYI NERDEN BULDUK?

MHP’nin ve Ak Partinin son iki seçimdeki oy sayıları bunları gözler önüne sermekte.

Ak Parti 2011 seçimlerinde Palandöken, Yakutiye ve Aziziye’den yani şehrin merkezinden 156 Bin 700 civarı oy almış iken, 2014 Yerel seçimlerinde bu oy 133 Bin 500 gibi bir sayıya gerilemiş ve 23 Bin gibi bir oy kaybı yaşamıştı. Aynı dönem ve bölgelerde MHP 2011 yılında 36 Bin 500 oy almış iken, 2014 Yerel seçimlerinde bu oyu yaklaşık iki katına çıkarmış ve 64 Bin oya ulaşmıştı. Ak Parti’nin aksine MHP, 27 Bin 500 gibi bir oy artışı ile göz doldurmuştu.

İLK AKLA GELEN SORUYU CEVAPLAYALIM

Bu oy geçişlerinin tamamı Ak Parti’den mi?

Evet, Kesinlikle Ak Parti’den. Çünkü bu şehirde ve özellikle şehir merkezinde sağ kesim %90 güçtedir ve oy geçişi her dönem sağ iktidar ve sağ muhalefet arasında yaşanmıştır.

2011 Seçimlerinde Ak Parti ve MHP’nin toplam oy sayısı 193 Bin civarı. 2014 Seçimlerinde ise bu sayı 197 Bin’i aşmış. Bu artış da yine MHP kaynaklı olmuş. Ak Parti 23 Bin kayıp yaşar iken, MHP oyunu 27500 artırmış.

Yani MHP adayı Ak Parti’den aldığı oy ile de yetinmemiş ve üzerine 4. 500 oy eklemiş.

Tüm bu rakamlardan sonra umarım oy geçişi hakkında hem fikir olmuşuzdur.

ERZURUM HALKININ OLAYA BAKIŞI

Her ne kadar yerel seçim ile genel seçim havası farklı olsa da ortada bırakılan bu mağdurların seçime mutlak etkisi inkâr edilemez bir gerçek halini almıştır. 

Bir Erzurumlu olarak aklıma gelen ve bence çok önemli bir sorunun cevabını arıyorum.

İki milyonu aşkın göçmene sahip çıkan ve şimdiye kadar 5 Milyar TL yi aşkın para harcayan Devletimizin Erzurum’daki kendi vatandaşlarına sırt çevirmiş olmasının sebebi nedir?

Kimi Karadayı’yı, kimi Küçükler’i, kimi Sekmen’i suçlayıp duruyor. Hatta bazıları mağdurların suçlu olduğunu düşünmeye başlamış durumda.

Ama hangi şartta olur ise olsun, yerel yönetimlerin çözüm üretmekten kaçtığı bu olaya Merkezi hükümetin artık el atması ve seçim öncesi bu konuya bir çözüm ulaştırması gerekmekte.

Hatta bu işi bir seçim malzemesi yapmaktan ziyade, vatandaşına ciddi anlamda sahip çıkma olarak görmelidir. Çünkü bu şehir Bir dönemin değil, Her Dönemin Kalesidir!

ERZURUM HALKI SÜRPRİZ YAPMAYI SEVER!

Bir dönem tüm desteğini Refah Partisine veren bu şehir hemen ardından MHP’ye tam desteğini sundu. Ve yine ardından genel ve yerel seçimlerde yeniden Ak Parti’ye tam destek veren Erzurum bu fikrini şimdiye kadar devam ettirdi.

Çok kritik bir seçim öncesinde MHP’nin önceki seçimlere göre sahada daha fazla konuşulduğu ve başa baş mücadele konumuna geldiğine dair gözlemler herkesçe dillendiriliyor.

Bu seçim Erzurum için kangren olmuş sorunların çözüme ulaştırılmadan gidildiğinde sürprizlere açık bir hale gelmekte ve hangi şartta olur ise olsun Karadayı mağdurları kilit rolü üstlenmiş olarak belirmekte.

Sonuç olarak; Ya Hükümet olayı çözer ve güçlenerek yoluna devam eder veya MHP hiçbir söz söylemeden Erzurum’da seçime ortak olur.

 

Son Not : Bu şehrin Has Evladı Sayın Efkan Ala’nın ve Hemşerimiz Sayın İdris Güllüce’nin olaya müdahil olmaktan neden uzak durduklarını ve çözüm için ciddi girişimler de bulunmaktan neden kaçındıklarını da anlayabilmiş değilim!

 

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');