İçimizdeki İthal Vekil
Efendi SARI

Efendi SARI

İçimizdeki İthal Vekil

20 Mart 2015 - 17:27 - Güncelleme: 21 Mart 2015 - 17:15

Siyasi partilerin tamamı seçim üzeri tüm senaryolar masaya yatırmış ve hummalı bir şekilde üzerinde strateji geliştirme çabasına içine girişmiş durumda.

Tabi millet olarak bizlerin de gözleri de sabırsızlıkla listelerin açıklanacağı tarih olan 7 Nisana çevrilmiş durumda. Acaba kimler sunulacak diye merak içerisinde.

Erzurum’un başı ise, ithal aday adayları ile dertte.

Neden mi?  Nedeni gayet açık.

Ankara, İzmir, Bursa veya İstanbul’da yaşamını sürdüren, ticari veya bürokrasi kanalında belli bir yere gelmiş veya gelmeyi planlayan, biraz parası olan veya para kazanmanın çıkış noktası olarak vekilliği hayal eden ama tüm bunlarla birlikte Erzurum’un yerini Türkiye haritasında bile bulmakta zorluk yaşayan isimlerin şehre akını.

Tüm şehir halkı “İthal aday istemiyoruuuuuz” diye feryat ederken yine boş konuşmuyor. Erzurum'u geçiş yaparak Ankara'ya yerleşme planları yapanlar hakkında iyi şeyler düşünmüyor. Parası veya dayısını kullanarak listelerde yer bulan kimseyi istemiyor.

Çünkü seçtiği İthal Vekil’in şehirle bir türlü hem hal olamadığını görüyor. 

Bizler de onlara katılmak la birlikte, mevcut ithal vekilin de yeni Erzurum listelerinde olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Erzurum vekilleri ile ilgili tüm halkın dilinde dolaşan cümlelerden bir özet yaptık.

Buyurun, hep birlikte okuyalım.

Recep Akdağ (Eski Sağlık Bakanı)

Sadece şehrimizde değil, ülkemiz tarafından bilinen ve hükümetin ortaya koyduğu sağlıkta devrim projesinin uygulayıcı ismi. Şehre kazanımları olmuş mu veya ne kadar olmuş, artısı ve eksisi ile konuşulabilir. ‘Ülke için uğraşmaktan şehrimize pek zaman ayıramadı’ diye esprisi bile yapılır. Üç Dönem kuralı gereği bu dönem aday olamayacak belki ama aralıksız en uzun süreli sağlık bakanı olma rekorunu kırdı ve görev süresince şehrimize leke getirmedi. Hatta öyle bir rekor geliştirdi ki, sanırım uzunca bir süre kimse onun kadar uzun süre sağlık bakanı olma rekorunu kıramayacak. Bu bile şehrimiz için bir gururdur. Seveni çok, sevmeyenleri de var tabi. Ama olsun, Kendisi şehrimizin büyüttüğü ve bizim mahallenin evladıdır.

Muhyettin Aksak

İnşaat mühendisi ve iş adamlığından ziyade, siyasette teşkilatçı kimliği ile tanınan biri olarak ön plana çıktı. Şehrin içinden gelen bir isim.  Ticari hayatından tutun da, Belediye başkanlığına kadar siyasi hareketin önceki ve şimdiki dönemlerinde aktif rol almış. Erzurum’da yaşaması kaydı ile, sokakta geçen herhangi birine adını sorduğunuzda tanıyacağı biri. Erzurum Teknik Üniversitesi, Üç Kümbetler ve Kale Çevresinin Açılması projesinin en büyük emekçilerinden. 1990‘lar dan beri siyasete emek vermiş ve zaman zaman bunun  bedellerini ödemiş. Onun da seveni çok ama sevmeyenleri de var tabi.  Ama olsun, O’da her şeyi ile şehrimizin büyüttüğü ve bizim mahallenin evladı.

 Cengiz Yavilioğlu

Ekonomist kimliği ile ön plana çıktı. Bol bol TV programı yaptı. Teşkilatı içerisinde üzerine düşen görevleri ne derece yaptı ve ne kadar başarılı oldu bilmiyoruz. Şehrimiz ile ilgili son dönemde eğitim kampüsü projesi ile ön plana çıktı. Vatandaş ile bir türlü sıcak diyaloglar kuramadı. Artısı, eksisi tartışılır. Ama olsun, O’da bu şehirle bağları olan ve kapısını çalabileceğimiz biri olarak bizim mahallenin evladı.

Adnan Yılmaz

Siyasi hayatı 2011’de Ak Parti’de başlamış ve daha önce kamu görevlisi olarak hayatını sürdüren bir isim. Aday edilmesi bile şaşkınlıkla karşılanmıştı. Erzurum ile ilgili projesi var mı bilmiyoruz. Hatta vatandaş ile yüz yüze diyalog da iyi ama sonraki çözüm bulma noktasında yetersiz diyenler hiç te azımsanacak bir boyutta değil. Ama olsun, çok sıkıntıya düştüğümüzde yine kapısını çalabileceğimiz, şehirde bağları olan ve bizim mahallenin evladı.

Fazilet Dağcı Çığlık

İşte bizim iki dönemlik ithal vekilimiz.

Diğer vekillerimiz gibi bir şeyler yazmak isterdik ama maalesef.

Malasef çünkü; İki dönemdir mecliste bu şehir için hemen hemen hiçbir aktivitesi olmayan bir isim.

Malasef çünkü ; 9 Yılda yaptığı 7 resmi kayıtlı meclis konuşmalarının sadece biri (O da Kadın Vekil olması hasebi ile Şehrimizin kurtuluş kahramanlarından biri olan Nenehatun hakkında) Erzurum ile alakalı.

Diğerleri mi? Onları da tarihi ile yazalım.

1 – 03/11/2011 ‘Ülkemizden yurt dışına göç eden işçilerin ve ailelerinin yaşadıkları sorunlar’ konulu çalışmaya karşı verilen önergeye cevap.

2 – 09/04/2013 Parlamentolararası Türk Grubu olarak PAB'ın 128'inci Genel Kuruluna katılmak üzere gidilen, Ekvador'da bulunulan temaslar ve çalışmalar hakkında bilgi vermek.

3 – 23/10/2013 Parlamentolar Arası Birlik Türk Grubu olarak PAB'ın 129'uncu Genel Kuruluna katılmak üzere gidilen Cenevre'de yapılan çalışmalar ve görüşmeler ile bilgilendirme.

4 – 13/12/2013 Avrupa Birliği Bakanlığının 2014 mali yılı bütçe tasarısı ile ilgili ve yine Avrupadaki vatandaşlarımız ile ilgili yaptığı açıklama.

5 – 12/12/2014 Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bütçesi ile ilgili açıklama.

6 – 21/10/2014 Parlamentolararası Birliğin 12-16 Ekim 2014 tarihleri arasında Cenevre'de yapılan 131'inci Genel Kurulu görüşmeleri hakkında bilgi.

İsviçre, Cenevre, Ekvator, Avrupa içerikli konuşmalar.

Yani anlayacağınız, 9 yıllık vekillik ve sadece bir konuşma.

Şimdi bazıları kalkıp diyecek ki, Fazilet Hanım şöyle başarılı,  böyle başarılı… Avrupa’da şunu yaptı, bunu yaptı. Tam dört dil biliyor.

Orasını anladık da, o başarısından bu şehre ne kazandırdı. Erzurum’a kırk dil bilen değil, Erzurumluyu anlayan birileri lazım. Onlarla seçim üzeri değil her an iletişimde olması lazım.

Tamam, kabul ettik. Başarılı diyelim.

Alsınlar Erzurum listelerinden, Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir veya çok sevdiği Kocaeli'inden aday listelerine yerleştirsinler.

Birileri kızabilir ama şunu da söylemekten geri kalmayacağım.

Erzurum’un kadın kontenjanını kaldırsınlar. Bu şehir, her an hizmet için çaba sarf eden ve kalkınabilmesi için gecesini gündüzüne katabilecek vekiller bekliyor.

Kendi dili ile konuşan ve kendilerine dokunabilecek isimler istiyor.

Diğerlerini bilmem ama, bence bu şehir ne kadın vekil ve ne de Sayın Çığlık’ı zaten istemiyor…

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');