Erzurum Ak Parti'de Kriter mi Kaldı!
Efendi SARI

Efendi SARI

Erzurum Ak Parti'de Kriter mi Kaldı!

23 Nisan 2018 - 22:56 - Güncelleme: 24 Nisan 2018 - 04:52

Her şey, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın emperyalist güçler ve faiz lobisini hedef alarak 3 Aralık 2016 tarihinde Cevahir Haliç Alışveriş Merkezi'nin açılışında söylediği, ‘Yalnızlığımı biliyorum, ama mücadelemi sürdüreceğim!’ cümlesi ile başladığı .

Aslında bu cümle sadece faiz lobisi ile değil, ülke olarak emperyalist güçler ile girişilen tüm mücadeleler için dile getirmişti. Çünkü siyasiler ve bürokraside belli noktalara gelmiş kişiler bu kadar büyük mücadelelere girerek, geleceklerini veya koltuklarını riske atmak yerine Sayın Erdoğan’ı bu mücadelelerde adeta yalnızlığa itmişlerdi. Bunun ardından gelen sitemli sözler Sayın Erdoğan tarafından birkaç kez daha dile getirildi.

Ve ardından o önemli ‘Metal Yorgunluğu var!’ uyarısı geldi.

Kurucusu olduğu partisine 1044 gün sonra geri dönen Sayın Erdoğan, katıldığı ilk grup toplantısında şunları dile getirmişti;

‘Milletimizle irtibatımızın zayıfladığı gün, bizim Allah göstermesin bittiğimiz gün olacaktır. Bu yılsonuna kadar il teşkilatlarımız, ilçe teşkilatlarımız, belde teşkilatlarımız kesinlikle dün de arkadaşlarımla paylaştım, tamamını güncelleyeceğiz. Yeniden gözden geçireceğiz. Çünkü ortada bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lazım. Onun için de çok daha dinamik ekiplerle inşallah 2019'a hazırlanmamız gerekiyor.’

Bu sözlerin ardından AK Parti teşkilatlarında başlayan yenilenme heyecanı en ücra teşkilata kadar dillendirilir oldu.  

Süreç işlerken ise AK Parti İl veya İlçe başkanı olabilmenin yanı sıra yönetimde bulunabilmenin de kriterleri ön plana çıktı.

Aslında bu kriterle hem sözlüydü ve hem de öyle çok da bilinmeyen kriterler değildi. Zira bu kriterler esas gösterilerek Erzurum’da yakinen tanıdığımız onlarca kişi aktif siyasetin dışına itilmişti!

Hadi bir hatırlayalım o kriterlerin birkaçını.

1 - İl ve merkez ilçe başkanları en az yüksekokul veya üniversite mezunu olacak.

2 - Muhtarlardan, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelerinden parti organlarına üye alınmayacak.

3 - İlçe-il yönetimi yüzde 30 kadın, yüzde 30 da 35 yaşın altındaki genç üyelerden seçilecek.

4 - Özel veya tüzel kişilikler aracılığıyla; kamu ile iş, ihale, taşeron ilişkisinde bulunanlar da görev alamayacak.

5 - Partili milletvekilinin, belediye başkanının, il ve ilçe belde başkanlarının eşi ile ikinci dereceye kadar sıhrî veya kan hısımlığı olanlar ve eşleri, ilgili milletvekilinin seçim çevresindeki teşkilat kademelerinde eş zamanlı olarak kademe başkanı olamayacak. İkinci dereceye kadar kan veya sıhrî hısımlığı bulunan üyeler ve eşleri, aynı anda aynı yönetim kurullarında görev alamayacak.  

Evet, evet. Yanlış okumuyorsunuz. Aslında genel kabul görür kriterler bunlardı ve şimdiye kadar bu kriterler üzerinden onlarca kişi genel merkez kapısından geri döndü.

Bir taraftan metal yorgunluğu söylemi, öte yandan kriterler der iken, Erzurum’da herkesin değişim tahmini 15 ilçe ve üzeri bekleniyordu.

Ama hey haaaat!

Diğer illerde neler olduğunu bilmiyorum, lakin Erzurum’da yenilenmenin sadece sesini duyduk, aslını göremedik!

Şimdi samimi olarak soruyorum siz kıymetli okurlarıma ve siyaset ile meşgul olan sorumlulara;

Allah aşkına, sizce bu kriterlerin gerçekten kaçı Erzurum’da dikkate alındı? Veya bu kriterlerin Erzurum’daki yetkililer açısından nasıl bir geçersizliği vardı ki, adeta yok sayılarak yola devam edildi?

Değişim ve yenilenme amacı ile yol çıkan bir teşkilatta, yanlış klavuzlar eli ile yapılan birkaç toslama sonrası adeta koltuk sevdasına kapılıp, hakikatten kaçmaktan başka nedir sergilenen bu tavır?

Lise mezunu, var! İhale ehli, var! Meclis üyesi, var! 3 kez seçim kaybetmiş teşkilatı adeta 4’üncüsünü kaybetsin diye görevde tutmak, var! Daha dün partiye üye olup bu gün, partiye yıllardır hizmet eden fedakar isimleri sorgulamaya çalışan kişiler bile var! Hatta geldikten sonra verdiği ilk söyleşi de özellikle vurguladığı kendi kriterini hiçe sayan birileri var! Daha neler, neler var!

Bu kadar var içerisinde yok veya yoka yakın olan, Ak Parti Genel Merkezi tarafından önerilen aday kriterleri ve Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın ‘Milletimizle irtibatımızın zayıfladığı gün, bizim Allah göstermesin bittiğimiz gün olacaktır!’ uyarısının dikkate alınmamasıdır!

Tüm bu olup bitenleri büyük bir hayal kırıklığı ve üzüntü ile izledikten sonra, Erzurum için ön görülen şu ki;

Erzurum’da bulunup da siyaset yapak isteyen gönüllülere müjdeler olsun… Kriterler de neymiş. Siz hele bir nasip deyip yola çıkın. Gerisi kriterlere ne kadar uymadığınıza bağlı….

Son Not;

24 Haziran genel seçim sürecinde, yüreği ülkesine ve memleketine hizmet için çarpan, bu uğurda hizmet edebilmek için yola çıkan tüm aday adaylarına başarılar dilerim.

Rabbim bu uğurda yola çıkan aday adaylarına, hakkı ile hizmet etmeyi ve Hak’kın kriterlerini hakkı ile ifa etmeyi nasip etsin…

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • CENGİZ HAN KAVAZ
    4 yıl önce
    Duygularıma tercüman olmuşsunuz.Teşekkürler.Allah Tayyip Erdoğana yardım etsin.Devlet Bahçeliden de razi olsun.Çünkü Erdoğanın kibarca metal yorgunluğu dediği görevi ifaya muktedir olmayanlardan oluşan il ve ilçe yönetimleriyle başarı evel Al-lah ve yine onun takdiri Bahçeli nin desteği ile oluyor ...

Son Yazılar