Ak Parti Erzurum'da 6'da 6'ya Çok Yakın
Efendi SARI

Efendi SARI

Ak Parti Erzurum'da 6'da 6'ya Çok Yakın

15 Ekim 2015 - 17:43 - Güncelleme: 15 Ekim 2015 - 22:08

Ülkemiz sancılı bir süreçten geçerek seçime yaklaşırken, sahadaki sessizlik her kesimi korkutmakta.

Hani ‘fırtına öncesi sessizlik’ derler ya, işte tam oradayız.

Güney ilçelerini emniyet güçleri hallaç pamuğuna çevirip vatan hainlerini ve katilleri bir bir toplarken, halkın duruşu ve düşünceleri siyasiler tarafından hiç gözden geçiriliyor mu?

Tekman, Hınıs, Karayazı ve Karaçoban haricinde başta şehir merkezi olmak kaydı ile Köprüköy, Çat ve Şenkaya gibi HDP ye ciddi oy kaybedilen noktalara özel çalışmalar var mı?

Erzurum’da Ak Parti adayları tarafından büyük ümitlerle beklenen MHP'de ki o kırılma olacak mı?

Erzurum Ak Parti için hedef, gerçekten 6 da 6 mı?

Bu sorularımın nasıl bir cevabı vardır bilmiyorum ama Ak Parti için Erzurum’da  6 da 6 bence hayal değil.

Hatta daha ileri gidiyor ve 6’da 6 ya hiç bu kadar yakın olmamıştı diyorum.

Nasıl mı?

Şu tabloya bir göz atmamız yeterli olacaktır.

2011 seçimleri ile 2015 seçimleri kıyaslandığında gerçek rakamlar ile karşılaşmış olacağız.

Yani tüm partilerin gerçek oy oranları, partiler arası oy geçişi, kullanılmayan oylar ve kafası karışık seçmen kitlesi…

Tabloyu iyi incelediğinizde hedef kitle hemen ortaya çıkıyor ve 6 vekilin sinyalini veriyor.

Neler mi yapmalı?

1 - MHP’ye kaybedilen oylar geri kazanılmalı. (Ak Parti seçim beyannamesi ve 7 Haziran sonrası MHP’nin tavrı ekmeğinize yağ ve hatta bal sürmüş durumda. Son operasyonlar ise hükümetin kararlığını ispat ediyor. Sizlere ise sadece bunları doğru bir şekilde anlatmak düşüyor. )

2 – CHP’nin kaybettiği oyları geri kazanması için gerekirse yardım edilmeli! (CHP seçmeninin aklına PKK’nın ve HDP’nin birbirinden bağımsız unsurlar olmadığını ve mecliste olsalar bile akan kanın durması için çaba sarf etmediklerini anlatın. Daha güçlü bir CHP ülkeye faydalı olabilir, ancak Daha güçlü HDP’nin daha fazla Kan getirdiğini bildirin. Yani sadece gerçekleri onlarla paylaşın)

3 – HDP’ye baskı ve kandırılma yolu ile giden oyların tamamı geri alınma. ( Bölge güvenliğini uzun soluklu planlayın. Kritik bölgelerde oylara sahip çıkacak sandık başkanları belirleyin. Gerekirse o bölgelere merkezden destekler gönderin. Ve daha önemlisi HDP’nin verdiği hiçbir sözün arkasında durmadığı ve PKK’nın taşeronluğundan kendini kurtaramadığını iyi anlatın. Dini ve milli değerlerimize yaptıkları hakaretleri ve bunlardaki ısrarlarını dile getirin. Bölge için belirlediği adayın da özellikle dini ve milli değerleri sömürme amaçlı seçildiğini çok ama çok iyi anlatın. Doğru stratejiler neticesinde HDP’nin 40 Bin oy bandına geri sürüklenmesi sağlanmış olacaktır.)

4 - Küskünler, kırgınlar, kızgınlar ve unutulanlar bu yarışa dahil edilmeli. (Bu konuda çok birşey yazmak istemiyorum. Herkesin herkesi tanıdığı bir ilde ve teşkilatta ne söylenebilir ki. Yetkililer bu konu hakkında sözde değil özde gerekeni yapmalı!)

İşte size 6 da 6'nın sırrı.

MHP’mi?

Ak Parti’nin bu projeyi doğru değerlendirip, oy sayısını yeniden 290 bin e çıkarması demek, MHP’nin de vekilini kaybetmesi demektir.

Bölümlü geri dönüşlerde 410 Bin oy kullanıldığı düşünülse bile 120 Bin oy 3 partiye bölündüğünde hangi reel değerler üzerinden bakarsanız bakın vekil çıkaramayacaktır.

Yani velhasıl diyeceğim o ki;

Erzurum Ak Parti ya stratejik ve daha şevkli çalışarak 6 da 6 yapacak,

Veya diğer partilerin ağır aksak çalışmalarına ayak uydurup ve biraz da oyunu artırarak 4- 1 -1 e yeniden razı olacak.

Ben razı değilim, Razı olan 2 Kasım’ı düşünsün… 

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');