Türkiye ekonomisinin büyüme hikayesi...
Erdal Tanas Karagöl

Erdal Tanas Karagöl

Türkiye ekonomisinin büyüme hikayesi...

14 Mart 2019 - 17:40 - Güncelleme: 14 Mart 2019 - 17:51

2018 yılı ekonomik büyüme rakamları açıklandı. 2018 yılında yüzde 2.6 oranında büyüme gerçekleştiren Türkiye ekonomisi, son çeyrekte gerçekleşen negatif büyümeye rağmen özellikle ilk iki çeyrekte gerçekleşen ekonomik büyüme ve ihracatın önemli katkısıyla yıllık bazda büyüme trendine devam etti.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜME HİKAYESİ

2002-2018 yılları arasında Türkiye’nin ekonomik büyüme performansı incelendiğinde küçülme yaşanan çeyreklerin belli başlı dönemlere ya da gelişmelere denk geldiğini görüyoruz.

2008 KÜRESEL EKONOMİK KRİZ DÖNEMİ

2008 yılında gerçekleşen ve tüm dünyayı etkileyen küresel ekonomik kriz, Türkiye ekonomisinde ticarette daralma yaşanmasına sebep olmasına rağmen söz konusu yılın son çeyreğinde küçülen Türkiye ekonomisi yılın tamamında pozitif büyüme gerçekleştirmiştir.

Küresel ekonomik krizin ağırlaşması nedeniyle 2009 yılının ilk üç çeyreğinde de küçülme gerçekleşmiş ve ardından ekonomide yıllık olarak yüzde 4.7 gibi bir oranda daralma yaşanmıştı.

2008 küresel ekonomik krizin ağır ekonomik koşulları karşısında kısa sürede toparlanan Türkiye, yıllık pozitif ekonomik büyüme performansının bugüne kadar yani 2018 yılına kadar devem ettiğini görüyoruz.

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

2016 yılında yaşanılan darbe girişiminin ardından 3. çeyrekte Türkiye ekonomisi, yüzde 0.8 oranında küçülme yaşadı.

Darbe girişimi sonrasında, derecelendirme kuruluşlarının not indirimlerine giderek uluslararası arenada oluşturmaya çalıştıkları algıya rağmen, 3. çeyreğin ardından ekonomi hızlı bir toparlanma sürecine girdi ve dördüncü çeyrekte yüzde 4.2 büyürken yıllık olarak yüzde 3.2 oranında büyüdü.

AĞUSTOS AYINDA YAŞANAN KUR ŞOKU

2018 yılı Ağustos ayında yaşanan kur şoku nedeniyle son çeyrekte Türkiye ekonomisinin yüzde 3 oranında küçülmesine rağmen ilk iki çeyrek ekonomik büyüme rakamlarının yüksek olmasının etkisiyle 2018 yılının tamamında yüzde 2.6 oranında bir büyüme performansı yakalandı.

Yaşanılan kur şoku sonrasında açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında özellikle dış finansman ihtiyacının ve cari açığın azaltılması için ekonomik büyümede yavaşlama öngörülen bir tercih olarak öne çıkmıştı.

Türkiye ekonomisinde çeyrek dönemlerde ekonomik büyüme rakamlarında yavaşlama ya da küçülmenin görülmesi, ya küresel koşulların getirdiği zorluklardan ya da darbe girişimi gibi olağanüstü durumlardan kaynaklandığı ve cari açık gibi yapısal sorunların da bunu tetiklediğini söyleyebiliriz.

YENİ DÖNEMDE EKONOMİK BÜYÜME PERFORMANSI

Yeni dönemde ekonomik büyümeye dış koşulların belirsizliği başta da ticaret savaşlarının alacağı yön, artan faiz oranları, küresel büyümedeki yavaşlama trendi gibi koşullar etki edebileceği gibi bunun yanında ekonomik yapıda cari açık nedeniyle oluşacak kırılganlıkların azaltılması konusunda atılacak adımlar da önemli rol oynayacaktır.

Dolayısıyla önümüzdeki süreçte ekonomik büyümede sürdürülebilirliğin sağlanmasında tüm bu gelişmelerin oldukça önemli bir yere sahip olacağını söyleyebiliriz.

En önemlisi de geçmişte sıklıkla sorun olarak karşımıza çıkan ve ekonomik büyümenin önünde bir engel olan cari açığın düşürülmesi ve GSYH içindeki cari açık payının yüzde 3 seviyelerine gelmesi hem ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği hem de ülkenin ekonomik potansiyelini kullanması için önemli bir aşamaya gelindiği açık.

Dolayısıyla önümüzdeki süreçte ekonomik büyümede süreklilik ve yüksek kişi başı gelir için cari açık ve ekonomik büyüme arasında sürekli bir ikilemin olmaması gerekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');