İstanbul Yeni Havalimanı açılıyor
Erdal Tanas Karagöl

Erdal Tanas Karagöl

İstanbul Yeni Havalimanı açılıyor

30 Ekim 2018 - 17:50 - Güncelleme: 30 Ekim 2018 - 17:54

Dünyanın sayılı havalimanları içinde yer alacak olan İstanbul Yeni Havalimanı bugün resmen açılıyor. Türkiye’nin en büyük altyapı projelerinden birisi olan İstanbul Yeni Havalimanı hem Türkiye’yi havayolu taşımacılığında bir üst lige taşıyacak, turizmi canlandıracak hem de ekonomide istihdamdan ticaret hacmine kadar bir çok alanda domino etkisi oluşturacaktır.

İstanbul Yeni Havalimanı, yeni bir havalimanı yapılması kararının alındığı 2012 yılından bu yana siyasi tartışmaların odağında oldu. Projenin büyüklüğünden havaalanının konuşlandırılacağı yere kadar birçok konu muhalif siyasetçiler için yeni bir havaalanına gerek olmadığını iddia ettirecek sudan sebepler arasındaydı.

Atatürk Havalimanı yıllardır özellikle uluslararası uçuşlarda aktarma noktası olarak kullanılıyordu. Lakin son yıllarda tam kapasiteyle çalışıyor olması ve yüksek talebi karşılayamaması yeni bir havalimanı ihtiyacını ortaya koydu.

Bugün açılışı yapılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı, tüm sudan sebep engellemeleri aşarak, Türkiye’ye her yönden hizmet edecek bir proje olarak dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANLARI

Uluslararası Havaalanları Konseyi (ACI) 2017 verilerine göre en fazla yolcu kapasitesine sahip havalimanları olarak birinci sırada 104 milyon yolcu ile Hartsfield-Jackson Atlanta Havalimanı, ikinci sırada 96 milyon yolcu ile Pekin Uluslararası Havalimanı ve üçüncü sırada 88 milyon yolcu ile Dubai Uluslararası Havalimanı geliyor.

Tokyo, Los Angeles, Şikago ve Londra ilk onda yer alan diğer havalimanlarından. İstanbul Atatürk Havalimanı ise 64 milyon yolcu ile 15. sırada yer almakta. Sıralamaya giren havalimanlarının ait oldukları bölgeler bizlere yeni ekonomik ve siyasi düzen ile ilgili dengelerin değişmiş olduğunu da fısıldıyor.

İlk 10 havalimanı içerisinde ABD’den 3, Asya kıtasından 5 (3 Çin, 1 Arap Emirlikleri, 1 Japonya) ve Avrupa’dan 2 havalimanı yer almakta.

İlk 3 havalimanı içerisinde Asya’dan 2 havalimanı bulunması ekonomideki güç dengesinin batıdan doğuya evrildiğini ve bu dönemde bu merkezlerin de hızlıca yer değiştireceğini göstermektedir.

Kısa vadede ilk 10 havalimanı içerisinde Asya ülkelerindeki havalimanı sayısının artması şaşırtıcı bir gelişme olmayacaktır.

İSTANBUL YENİ HAVALİMANI

Coğrafi konumu itibariyle Asya, Avrupa ve Orta Doğu’nun kesiştiği noktada yer alması ve bu konumunun sağladığı imkanlarla İstanbul Yeni Havalimanı’nın stratejik bir havalimanı olacağı aşikar.

Açıkçası bulunduğumuz coğrafyanın sahip olduğu avantajları son yıllarda yeni kullanmaya başladık. Çünkü geçmişte bu coğrafyada meydana gelen siyasi ve ekonomik ve toplumsal çatışmalarından dolayı hep maliyetini yüklendik. Örneğin, 1970’de havayolu ile taşıdığımız yolcu sayısı bakımından dünyada 33. sırada iken 2017 yılında 9. sıraya yükseldik.

Son yıllarda yakın coğrafyamızda bulunan enerji kaynaklarının büyük projelerle uluslararası piyasalara taşınması için Türkiye’nin “Enerjide Ticaret Merkezi ” olma çabaları devam etmekte.

Enerjide ticaret merkezi olmasının yanında, bunun tamamlayıcısı olan finans alanında da başlatılan İstanbul Finans Merkezi projesiyle İstanbul’un finans merkezi olma konusunda da önemli motivasyonu olduğu açık.

Diğer yandan stratejik coğrafi konumu itibariyle de “Lojistik Merkezi” olma konusundaki çabaların somut hale gelmesinde İstanbul yeni havalimanı önemli bir rol üstlenecektir. Bir taraftan kara ulaşımı, diğer yandan tarihi İpek Yolu’nun devamı niteliğinde hayata geçen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, ülke içinde üretim merkezlerini birbirine bağlayan hızlı tren hatları da Türkiye’nin “Lojistik Merkezi” olma sürecini hızlandıracaktır.

Bu açıdan İstanbul Yeni Havalimanı’nın tüm fazları hayata geçtiğinde, yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en fazla yolcu taşıyan havalimanları içerisinde zirveyi zorlayacaktır. Bu da İstanbul’u hava taşımacılığında önemli bir merkez haline getirirken; Türkiye’yi ticaret, enerji ve finans alanında bölgede lider dünyada ise ilk on ülkeden biri haline getirecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');