2020 yılında ekonomiden beklentiler
Erdal Tanas Karagöl

Erdal Tanas Karagöl

2020 yılında ekonomiden beklentiler

13 Ocak 2020 - 00:45

2019 yılı bitti ve artık 2020 yılının ilk günlerindeyiz. 2020 yılında da Türkiye’de ve dünyada ekonomi ve ekonomiyi etkileyen önemli konular gündemde olmaya devam edecek.

Peki 2020 yılında en büyük beklentilerin olduğu ekonomide ne gibi konular gündemde olacak?

EKONOMİK BÜYÜME VE İŞSİZLİK

2020 yılında öne çıkacak en önemli göstergenin ekonomik büyüme olacağını düşünüyorum. Çünkü 2019 yılında beklenen düşük büyüme oranı nedeniyle işsizlik oranlarında artış yaşanmış ve bu durum büyümenin iş gücü piyasası üzerindeki önemini ortaya koymuştu. Dolayısıyla ekonomik büyüme ve işsizlik arasındaki güçlü ilişki nedeniyle ekonomik büyümenin artması ve ekonomide en yakıcı sorun olan işsizliği düşürmesi 2020 yılının en büyük beklentileri arasında yer alıyor.

Ayrıca 2020 yılı için hedeflenen yüzde 5 ekonomik büyüme oranı ve bu oranın cari açığı fazla yükseltmeden gerçekleşmesi öngörülüyor. Yani yüzde 5 ekonomik büyümeye karşılık yüzde 1.2 oranındaki cari açık/ GSYH oranı ile düşük cari açık ve yüksek ekonomik büyüme modelinin ne kadar sürdürülebilir olduğunu da görmüş olacağız.

Türkiye’nin daha yüksek kişi başı gelire ulaşması ve bulunduğu orta gelir grubundan yüksek gelirli ekonomiler içerisine yükselmesi için ekonomik büyümede sürdürülebilir rakamlara ulaşması gerekiyor.

ENFLASYON VE FAİZ

Enflasyonda geçen yıl başlayan aşağı yönlü trendin devam etmesi, bir yandan faizlerdeki düşüşün devamı açısından diğer yandan da faizin sebep olduğu maliyet ve belirsizliklerin giderilmesi açısından önemlidir. 2020 yılı için hedeflenen yüzde 8.5 tek haneli enflasyon oranı ve Merkez Bankası’nın bu koşullarda belirleyeceği faiz oranı için nasıl bir hamle yapacağı da önemli bir husus.

Diğer yandan halen yüksek olan ülke risk priminin düşmesi bir yandan ülkeye gelecek fonların miktarını arttıracak diğer yandan borçlanma faizlerinin düşmesine önemli katkılar yapacaktır. Bu da faiz-enflasyon-kur döngüsünün tekrar harekete geçmemesi açısından önemli.

BELİRSİZLİKLER VE ERTELENMİŞ HARCAMALAR

2020 yılında en önemli beklenti, yatırımcı için var olan belirsizliklerin giderilmesidir. Var olan belirsizliklerin giderilmesi yatırımcıların yatırımlarını arttıracağı gibi hane halkının da yüksek faiz ve gelecek beklentisiyle ertelemiş olduğu harcamalarını gerçekleştirmeleri için beklenilen bir adım.

Belirsizliklerin azalmasının ve ertelenmiş harcamaların artmasının hem yatırımların artışına sebep olacağı hem de ekonomik büyümeye ivme kazandıracağı öngörülüyor.

KANAL İSTANBUL PROJESİ

2019 yılının sonlarında Kanal İstanbul’un hayata geçirilmesi konusunda gündeme gelen gelişmeler, 2020 yılında da Kanal İstanbul projesinin üzerinde konuşulacak önemli konulardan birisi olacağına işaret ediyor.

YERLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

Geçen yılın son günlerinde görücüye çıkan yerli elektrikli otomobilin 2020 yılının sonunda üretileceği öngörüldüğü için önümüzdeki 3 yıllık süre bu açıdan önemli. Yerli elektrikli otomobil üretimi birçok alanı etkiliyor. Yerli elektrikli otomobil üretimi, yeni yatırımı, nitelikli işgücünü, yeni pazarları ortaya çıkarırken bu sektörde rekabeti de beraberinde getirecektir. Ayrıca bu girişim, yeni birçok sektörün oluşumuna da katkı sağlayacaktır.

Dolayısıyla yeni bir sektörün oluşumu ekonomiye ivme kazandıracağı öngörülmektedir.

Bu vesileyle yeni yılın kazançlı ve sağlıklı bir yıl olması dileğiyle.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');