2018 yılı 2. çeyrek ekonomik büyüme rakamı açıklanıyor
Erdal Tanas Karagöl

Erdal Tanas Karagöl

2018 yılı 2. çeyrek ekonomik büyüme rakamı açıklanıyor

10 Eylül 2018 - 14:56

Bugün, Türkiye ekonomisinin 2018 yılı 2. çeyrek büyüme rakamlarının açıklandığı önemli bir gün. Türkiye ekonomisinin son dönemlerde yaşadığı kur hareketliliği ve ardından ortaya koyulan yeni dengelenme dönemi sonrasında şimdi de gözler ekonomik büyüme rakamlarına çevrilmiş durumda.

2018 yılının ilk çeyreğinde ekonomide yüzde 7.4’lük bir büyüme yakalanmıştı. Şimdi yılın 2. çeyreğinde bu büyüme ivmesinin ne yönde bir seyir izleyeceği ve yeni döneme dair nasıl sinyaller vereceği son derece önemli.

Bu sinyaller bir taraftan yeni OVP’de yer alan makroekonomik gösterge hedeflerini belirlerken diğer taraftan uygulanacak yeni politikaları ve ekonomi için yeni yol haritasını da şekillendirecektir.

ÖNCÜ GÖSTERGELER EKONOMİK BÜYÜME İÇİN NE DİYOR?

Ekonomik büyümenin belli öncü göstergeleri var. Bu öncü göstergelerin en önemlisi şüphesiz sanayi üretim endeksidir. Çünkü ekonomik büyüme ve sanayi üretim endeksi arasında güçlü bir bağ mevcut.

Sanayi üretim endeksi yılın 2. çeyreğinde yani (Nisan, Mayıs, Haziran) üç aylık ortalamada yüzde 5’in üstüne çıktı. Bu artış beklentilerin üzerinde olsa da 2. çeyrekte ekonomik büyümede gerçekleşen yavaşlama eğilimini yani yeni bir dengelemeyi işaret etmektedir.

Sanayi üretim verisine göre bu çeyrekte ekonomik büyümenin yüzde 5 civarında gerçekleşeceği konusunda güçlü bir beklenti var.

Anadolu Ajansı (AA) tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen ekonomik büyüme beklenti anketine göre Türkiye ekonomisinin 2018 yılı 2. çeyreğinde yüzde 5.2 oranında büyüyeceği öngörülmektedir.

Reuters’in gerçekleştirdiği beklenti anketine göre ise 2. çeyrek ekonomik büyüme oranının yüzde 5.3 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Ankette 2. çeyrek için beklentiler yüzde 4.5-6.5 aralığında gerçekleşeceği öngörülüyor.

Ayrıca 2018 yılının tamamı için büyüme beklentilerinin yüzde 2.5-4.7 aralığında şekilleneceği beklenmektedir.

Yani, Türkiye’nin 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde sergilemiş olduğu ekonomik büyüme performansının 1. çeyreğe göre bir miktar yavaşlasa da devam ettiğini gösteriyor. Ayrıca 2. çeyrek ekonomik büyüme rakamı ile birlikte yeni dönemde ekonomide yaşanması öngörülen dengelenme sürecinin de fiilen başladığını gösteriyor.

2018 YILI EKONOMİK BÜYÜME BEKLENTİLERİ

2018 yılı 1. çeyrekte gerçekleşen yüzde 7.4 oranındaki ekonomik büyüme oranına karşın 2. çeyreğinde gerçekleşecek ekonomik büyümenin, 1. çeyrek rakamına kıyasla bir miktar daha düşük gelmesi bekleniyor.

Şu anda 3. çeyrek döneminin (Temmuz, Ağustos, Eylül) son ayındayız ve Türkiye ekonomisi yılın bu döneminde özellikle Ağustos ayında kur üzerinde spekülatif ataklara karşı ciddi bir mücadele verdi.

Dolayısıyla 3. çeyrek için kurdaki bu hareketliliği ve sonrasında devam eden dengelenme dönemini göz önüne alarak 3. çeyrek ekonomik büyüme oranları üzerinde olumsuz yansımaları hissedileceğini belirtmek gerek.

Ancak, bu ay açıklanacak yeni Orta Vadeli Program (OVP) ve sonrasında atılacak yeni adımlar 4. çeyrek ekonomik büyüme beklentilerini de olumlu anlamda önemli ölçüde değiştireceği beklenmektedir.

Yeni bir OVP programı ve hayata geçecek yeni yol haritası, 2018 yılı tamamı için ekonomik büyüme beklentilerini olumlu değiştireceği, zorlaşan dış finansman koşulları ve “yeni dengelenme süreci” nedeniyle de ekonomik büyüme için yeni bir dönemin başladığını da belirtmek gerekiyor.

Dolayısıyla şimdi gözler açıklanacak yeni Orta Vadeli Program (OVP)’da.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');