Başkan Sekmen’le Hasbi Hal
Ahmet Efe

Ahmet Efe

Nükteler

Başkan Sekmen’le Hasbi Hal

27 Şubat 2015 - 17:28 - Güncelleme: 20 Mart 2015 - 22:33

Başkan Sekmen’in Adaylığı ve Seçim Çalışmaları

Tarihler 26 Kasım 2013’ü gösteriri iken Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Mehmet Sekmen’in ismi açıklandı.

Bu ismin açıklanmasının ardından Erzurum’da ilk etap da büyük çaplı bir hayal kırıklığı yaşandı. Zira onlarca aday adayı başvurusu vardı ve içlerinde Sekmen yoktu. Genel merkez ve bizatihi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmiş bir karardı ve itiraz kabul edilmiyordu.

Dönemin teşkilatı bunu tam olarak kabullenemedi ve seçim çalışmalarında pek de istekli davranmadı.

Bunun üzerine Sekmen oluşturduğu genç kadro ile gece gündüz demeden mahalle mahalle gezerek seçmene ulaştı. Onlara hem kendini tanıttı ve hem de projelerinden bahsetti. Sadece oylarına değil, muhabbetlerine ve hoşgörülerine de talip olduğunu anlattı. Oluşturduğu genç kadroya adeta ter attırdı ve seçimlerin kazananı oldu.

Kim bilir, belki de Sekmen’in bu çabası olmasaydı seçim yine kazanılırdı ama kaybedilen oy oranı 50 Bin ile sınırlı kalmaz ve Ak Parti adeta kılpayı seçimi zaferine ulaşırdı.

Sekmen çalışmalara hızlı başladı.

31 Mart sabahı seçim zaferini ilan eden Ak Parti dolayısı ile Sekmen, tebrik kabullerini elinden geldikçe kısa tuttu ve çalışmaları bir an önce başlatabilmek için sahaya indi. Zira Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Ak Parti iktidarı olmasına rağmen 10 yıl boyunca beklenen performansı gösterememiş ve şehirleşmede adeta sınıfta kalmıştı. Yeni dönemde Mehmet Sekmen yeni bir umut olmuştu ve seçim vaatlerini yerine getirmesi bekleniyordu!

Sekmen çalışmalara kadrosunu değiştirerek başladı. Üst amirleri ithal kadrolar ile doldurdu!

Şunu tüm içtenliğim ile söyleyebilirim ki halen daha Büyükşehir Belediyesi içerisinde en az o makamlara oturanlar kadar değerli insanlar var. (Hatta o makamlarda oturanların bazılarını geçen bir yıl içerisinde bile yaptıklarını görmenize rağmen hala daha neden orada tuttuğunuza bir anlam veremiyorum.)  Başkanın onların gerçek değerlerini anlamasının ise biraz zaman alacağı kanısındayım.

Biz olaya böyle bakarken şehir şaşkınlık ve merakla durumu algılamaya çalışıyor ve işin sonunun nereye gideceğini bekliyordu.

İthal yöneticilerin ardından ithal şirketler türemeye başladı ve adeta şehir esnafına sırt çevrildi.

Büyükşehir kendisine bağlı şirketler aracılığı ile afaki denecek rakamlar ile ihaleler yaptırdı ve alımlar gerçekleştirdi. Hatta bu işlerin Başkanın bilgisi haricinde kendisine yakın kişi veya kişilerin planladıkları bile söyleyenler oldu.

Şehir bir anda direk afişler ve ledler ile donatıldı. Ne zaman oldu, ihalesini kim yaptı, nasıl ve ne kadara alındı demeye fırsat bile bırakılmadı!

Her ne kadar Kongre caddesi, Bat Pazarı  ve Mumcu gibi birkaç yerde sokak ve cadde çalışmaları ile alt belediyelere örnek çalışmalar oluşturmuş olsa da, şirketler üzerinden doğrudan temin ile gerçekleştirdiği büyük alımlar ve ihaleler gözden kaçmadı.

Vatandaşın derdi şeffaflık!

Gözle görülenden ziyade perde arkasından yürütülen işlerden, Büyükşehir’in devasa bütçesinin adeta savrulmasından ve satın almaların Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale usulü yapılarak değil de özel şirketler üzerinden teklif usulü yapılmasında şehir esnafı artık bıktı!

Erzurum’da iş hayatına devam etmeye çalışan özel bir inşaat şirketinin mağdurlarının problemlerinin çözüme ulaştıramamasından dolayı hemen her gün sokaklara düşen, yılan hikayesine dönen sözler verilen, ‘ödediğiniz para çok az ev istiyor iseniz bedili şu’ denen mağdur insanların haline üzülmekten yoruldu,

Şehir dışından gelerek Erzurum’da faaliyet gerçekleştiren şirketlerden nefret eder hale geldi,

Yakın akrabalarınızın kurum içerisine yer edinmesinden rahatsız oldu,

Yaptığınız onca güzel faaliyeti bile, birilerinin kendine rant kapısı görerek, israfta sınır tanımadan su gibi harcama yapmalarına vatandaş artık göz yummaz hale geldi,  

Burnunuzun dibinde olan ve hatta yönetici verdiğiniz Ata Teknoken’in bırakılıp afaki rakamlar ile dışardan yazılım satın alma girişimlerine şaşkınlıkla bakar hale geldi,

Tüm esnaf ve vatandaş bu söylentiler neticesin 7 Haziran 2015 seçimlerini dört gözle bekler oldu!

Zira vatandaşın elindeki tek kozu sandık. 31 Mart’da 50 Bin oy kayıpla emanet aldığınız makam koltuğunuzu 7 Haziranda 100 Bin oy kayıpla kaybetmenin eşiğindesiniz.

Ak Parti’nin şehir’de güç kazanmasının da, güç kaybetmesinin de en büyük unsuru sizin olduğunuzu herkesten daha iyi biliyorsunuz.

Atacağınız her doğru adım siyasi hareketinize 10 oy kazandırır iken, yapacağınız her hata da 1000 oy kaybettireceğinizi en iyi siz biliyorsunuz.

Dost acı söyler!

Biz acı olanı söylüyoruz, söylemeye devam edeceğiz.

 

Ah Gençler, Ah!

Seçim süresince size destek olan genç kadroya emeklerinin karşılığını sundunuz. Bazıları bizim nazarımızda da fazlası ile hak etti tabi ki. Peki şimdi onlar ne yapıyor?

Ne yapmaya çalıştıklarını yazalım biraz,

Sizlerle görüşmek isteyen kişilerin önüne adeta set örüyor,

Özel kalemden de önce bulunan ve her geldiğimiz de farklı simalar ile karşılaştığımız, derdimizi anlatamadığımız ve hatta özel kaleme bile geçemediğimiz bir ortam oluşturuyorlar,

Birbirlerinin ayaklarını kaydırmak ve bir üst makama çıkabilmek için birbirleri ile yarışıyorlar,

Sizin başkanlığınızı yürüttüğünüz kurum içinde Sizin haricinizde kendilerine yeni sahipler bulmuş ve sizinle ilgili bilgileri onlara iletiyorlar,

Bazıları daha da ileri gidip size sadakatinin her zaman ispat etmiş ve size en ufak bir söz gelmesin diye kılı kırk yararak hizmet etmeye çalışan diğer yöneticilerin ayaklarını kaydırma ve sizin gözünüzdeki değerini düşürmek için türlü ayak oyunları oynama küstahlığı sergiliyorlar.

Yukarıda belirttiğim hiçbir şeyi size iletmeyip size adeta tozpembe bir Erzurum’u anlatıyorlar,

 “Koynunda yılan beslemek” diye bir ifade var ya, işte siz tam oradasınız.

Şunu unutmayın, dünyanın en zehirli yılanlarından biri Çıngıraklı yılandır. Çıngırağın sesini işittiğinizde ise artık çok geç olacaktır!

Bu yüzden, bizden dostane uyarı.

Sizin için çok geç olmadan gerekeni yapmanızı ümit ediyoruz.

 

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');