İŞKUR gençleri iş hayatına hazırlıyor...
Erdal Tanas Karagöl

Erdal Tanas Karagöl

İŞKUR gençleri iş hayatına hazırlıyor...

08 Mart 2019 - 16:20

Türkiye, 13 milyona ulaşan genç nüfus dinamiğiyle Avrupa’nın “en genç ülkesi” durumunda. Bu aktif ve üretken nüfus potansiyelinin en etkin biçimde değerlendirilmesi ekonomik kalkınma için de itici bir güç.

Sahip olduğu dinamik yapıyı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışan Türkiye, 2007-2017 yılları arasında işgücü ve istihdamını Avrupa’da en fazla artıran ülke olmuştur.

Ancak gençlerin, özellikle mezuniyet sonrasında iş hayatına geçme sürecinde yaşadıkları tecrübesizlik, sahip oldukları nitelikler ile işverenin aradığı niteliklerin uyuşmaması, ücret, çalışma şartları gibi sorunlar kimi zaman gençlerin iş bulmada motivasyonlarının kırılmasına yol açıyordu.

İŞKUR’un özel politika gerektiren gruplara yönelik olarak uyguladığı programlar söz konusu sorunların çözümüne yönelik kilit bir rol oynamaktadır. Son zamanlarda üniversitelerde düzenlediği “İŞKUR Kampüste” projesiyle hayata geçirilen kariyer günleri, gençlerin mezuniyet sonrasında iş hayatına uyumu oldukça kolaylaştıracak.

Ayrıca gerçekleştirilen kariyer günleri kapsamında işverenlerle iletişim kurma imkanı bulan öğrenciler, sektörler ve firmalar hakkında bilgi edinerek, kariyer planlamalarına yön verebilmekte.

Diğer taraftan artık tüm dünyanın gereksinim duyduğu nitelikli işgücü, Türkiye’nin de işgücü piyasasına yansıyarak dönüşümü tetiklemektedir. 2007-2017 arasında başta üniversite mezun sayısının %132 artışla 7.3 milyon olması ve üniversite mezunu istihdamının %122 artışla 6.4 milyona ulaşması demek uzun vadede nitelik kazanmış gençler anlamına gelmektedir.

Eğitim düzeyi arttıkça istihdam oranının artması ve yükseköğretim mezunların görece daha kolay iş bulmaları bu oranları kanıtlar nitelikte.

İŞKUR STRATEJİK KURUM HALİNE GELİYOR

İŞKUR’un iş ve meslek danışmanları aracılığıyla gerçekleştirdiği “İŞKUR Kampüste” projesi, kariyer planlama, cv hazırlama, mülakat ve eğitim fırsatlarını değerlendirmede gençlere mezuniyet sonrası yol gösterici olmakta. Dolayısıyla İŞKUR’un artık sadece işe yerleştirmede değil ayrıca danışmanlık ve kariyer planlama konularında da göstermiş olduğu çalışmalar, İŞKUR’u önemli ve stratejik bir kurum haline getirmektedir.

İşe yerleştirmenin yanında işgücünün niteliğini artırmaya yönelik olarak verilen mesleki eğitimler, işverenin beklentilerini karşılayacak nitelikte. Bu kapsamda verilen mesleki eğitim kursları, girişimcilik eğitim programları ve işbaşı eğitimleri üniversite mezunu yararlanıcılarına yardımcı oluyor.Söz konusu eğitim programları mezun öğrencilere iş tecrübesi kazandırmanın yanı sıra maddi destek de sağlamakta.

Eğitim programları kapsamında kazanılan mesleki deneyim ile birlikte mezun öğrencilerin işe ilk adım atmasına yardımcı olmakta. Bu durum üniversite-eğitim işbirliğini de sağlayarak işçi ve işveren arasındaki nitelik uyumsuzluğunu da gidermekte.

Ayrıca İŞKUR, eskiden yalnızca mavi yakalılara iş bulan bir kurum iken günümüzde niteliği artmış işgücüne de istihdamda aracılık etmektedir. İŞKUR, 2002 yılında 24 bin 482 istihdam sağlarken bu sayı 50 kat artışla 2018 yılında 1 milyon 240 bin olmuştur.

GELECEĞİN ARANAN NİTELİKLERİNE HAZIRLIK

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak iş hayatının ihtiyaç duyacağı alanlar da değişme eğilimi göstermektedir. Buna bağlı olarak İŞKUR, “Geleceğin Meslekleri” kapsamında, sosyal medya uzmanı, veri tabanı analisti, Ar-Ge elemanı gibi alanlarda da işbaşı eğitim programları düzenlemektedir.

Dolayısıyla İŞKUR, çağın gereklerine göre kendini yenileyen dinamik yapısıyla Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfus potansiyelini en iyi şekilde değerlendiren ve genç işgücüne yol gösteren bir kurum olma özelliği taşımaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');