Doğu Akdeniz'de artan tansiyon neyin işareti?
Erdal Tanas Karagöl

Erdal Tanas Karagöl

Doğu Akdeniz'de artan tansiyon neyin işareti?

16 Haziran 2019 - 12:18

Jeopolitik konumu gereği tüm ülkelerin ulaşmak istediği stratejik bir bölge olan Doğu Akdeniz, son yıllardakeşfedilen ve keşfedilecek potansiyel hidrokarbon kaynakları nedeniyle önümüzdeki dönemde üzerine konuşulacak pek çok günden maddesini de içerisinde barındırıyor.

Çünkü Doğu Akdeniz’deki enerji potansiyeli ve bu bölgenin önemi daha yeni anlaşılıyor. Bölge ülkelerinden daha fazla uluslararası enerji firmalarının ve bu firmalarının hamisi olan birçok ülkenin burada olmasının da nedeni sanırım oldukça açık.

PEKİ, DOĞU AKDENİZ NEDEN ÖNEMLİ?

Doğu Akdeniz siyasi, jeopolitik, ekonomik konumu ve enerji potansiyeli açısından her geçen gün önemi daha da artan bir bölge. Bölge diyoruz çünkü burası birçok ülkeyi birbirine bağlayan stratejik bir alan.

Şöyle ki;

Doğu Akdeniz, enerjinin daha doğrusu dünyanın yeni enerji tüketim trendi olan doğalgazın geleceği konusunda mevcut potansiyeliyle dengeleri değiştirecek bir kapasiteye sahip.

Doğu Akdeniz, dünyanın en büyük hidrokarbon yataklarına ev sahipliği yapan Ortadoğu ve enerji tüketiminde başı çeken Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında bir geçiş güzergahındabulunmaktadır.

Diğer yandan, bu bölgenin zengin doğalgaz kaynaklarına ev sahipliği yapıyor olması, enerji arz güvenliğini sağlama konusunda öncelikle AB ülkelerinin ardından da tüm dünyanın dikkatini çekmektedir.

Doğu Akdeniz, Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltma niyetinde olan AB ülkelerine, yeni işbirliği alanı sağlayıp aynı zamanda bu bölgede yeni ortaklıkların kurulmasına da imkan sağlayacak bir bölgedir.

Dolayısıyla bu durumu fırsat bilen AB ülkeleri, Doğu Akdeniz’de keşfedilecek kaynaklar ile bir yandan enerjide bağımlı oldukları Rusya’dan kurtulmaya çalışırken diğer yandan GKRY üzerinden Türkiye’nin bölgedeki hareket alanını daraltmaya ve Türkiye’nin enerji arz güvenliğindeki transit ve merkez ülkerolünü azaltmaya çalışıyorlar.

Türkiye, enerji arz güvenliği konusunda bulunduğu bölgede özellikle son yıllarda aktif bir politika izleyerek hem coğrafi konumu gereği bölgeye doğu batı yönlü bir enerji transfer rotası sunmuş hem de sahip olduğu bu konumu, hayata geçirilen boru hattı projeleriyle desteklemiştir.

Anlaşıldığı üzere, Türkiye’nin her geçen gün daha somut girişimlerde bulunarak bölgedeki enerji denkleminde aktör ülke olma konusunda hızlı adımlar atmasından, başta AB ülkeleri olmak üzere diğer ülkeler rahatsızlık duyuyor.

Bugün AB ülkelerinin bölgede GKRY üzerinden, Türkiye’yi dışlayıcı tavırlar sergilemesinin ve Doğu Akdeniz doğalgazının geleceği konusunda Türkiye’yi denklem dışı bırakan planlar yapmasının arkasında da bu yatıyor.

DOĞU AKDENİZ = GÜVENLİK

Doğu Akdeniz, Türkiye için sadece enerji kaynakları açısından değil aynı zamanda jeopolitik konum, güvenlik ve bölgedeki siyasi dengeler açısından da stratejik önemi olan bir bölgedir.

Türkiye zaten bulunduğu coğrafi konum gereği, bu bölgede keşfedilecek doğalgazın uluslararası piyasalara transferinde en uygun rota olma özelliğine sahip. Bunun yanında Türkiye’nin bölgede yürüttüğü doğalgaz arama çalışmaları sonucunda keşfedilecek doğalgaz kaynakları ile doğalgazda stratejik bir aktör olması da söz konusu.

Dolayısıyla keşfedilecek yeni kaynaklar, bölgedeki enerji denklemini tamamen değiştireceği gibi, Türkiye’nin bölgedeki gücünü daha da arttıracaktır. Bu durum aslında Türkiye’nin bölgedeki potansiyel kaynakları koruma ve bu kaynakların güvenliğini sağlama konusunda yeni bir ekonomi-enerji-dışpolitika stratejisini de zorunlu kılmaktadır.

Şu bir gerçek ki, ABD, Rusya ve diğer bir çok ülkenin savaş gemileriyle Doğu Akdeniz’de boy göstermeleri, bölgedeki hidrokarbon kaynaklarının yeni soğuk savaş için aday olduğunu gösteriyor.

Hatta Doğu Akdeniz’de keşfedilecek hidrokarbon kaynaklarının miktarına göre soğuk savaşın sıcak savaşa dönüşme ihtimalini de unutmamak lazım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');