2019 yılı 2. çeyrek döneminde ekonomik büyüme rakamı ne...
Erdal Tanas Karagöl

Erdal Tanas Karagöl

2019 yılı 2. çeyrek döneminde ekonomik büyüme rakamı ne olacak?

04 Eylül 2019 - 14:28

Bu satırları okuduğunuzda 2019 yılı 2. çeyrek (Nisan, Mayıs, Haziran)dönemi Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) büyüme hızı yani ekonomik büyüme rakamları TÜİK tarafından açıklanmış olacak.

Ekonomik büyüme rakamı, ekonomide takip edilen önemli göstergelerden birisi. 2018 yılı 4. çeyreği ve 2019 yılı 1. çeyreğinde GSYH’de yaşanan düşüş ise bu yılın 2. çeyreğindekiekonomik büyüme performansını daha da önemli hale getiriyor.

ÖNCÜ GÖSTERGELER EKONOMİK BÜYÜME İÇİN NE DİYOR?

2019 yılı 1.çeyrek ekonomik büyüme rakamının tahmini için farklı öngörüler bulunuyor ancak sanayi üretim endeksinin ekonomik büyüme için önemli bir öncü gösterge olduğunun altını çizmek gerek. Sanayi üretimindeki artış ekonomik büyümenin artacağını, azalış da ekonomik büyümenin düşeceğine işaret ediyor.

TÜİK tarafından açıklanan 2019 yılı 2. çeyrek döneminde (Nisan, Mayıs, Haziran) sanayi üretim endeksinde düşüş yaşandı. Sanayi üretiminde Nisan ayında yüzde 4, Mayıs ayında yüzde 1.3 ve Haziran ayında ise yüzde 3.9 oranında düşüş gerçekleşti.

Sanayi üretimi ve ekonomik büyüme arasında var olan kuvvetli ilişki nedeniyle de sanayi üretim endeksinde 2019 yılı 2. çeyrek ortalamasında meydana gelen yüzde 3’ün üzerindeki düşüşün 2. çeyrekte ekonomik büyümedeki düşüşü işaret ettiğini belirtmek lazım.

PEKİ BEKLENTİLER NEDİR?

Son dönemlerde yaptığı beklenti anketleriyle ekonomik büyüme için isabetli tahminler yapan AA Finans Beklenti Anketi’ne göreGSYH’nin yüzde 1.8 oranında azalacağı öngörülmekte. Yani 2. çeyrekteki GSYH’nin 1. çeyreğe göre daha az azalacağı öngörülmekte. Bilindiği üzere GSYH, 2019’un 1.çeyreğinde yüzde 2.6 düşmüştü.

Ayrıca, Finans Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistlere göre 2019 yılının 2. çeyrek döneminde GSYH’nin yüzde 1.0-2.5 bandında azalacağı tahmin edilmekte. Bununla beraber, 2019 yılında gerçekleşecek ekonomik büyüme beklentilerinin ortalamasının ise yüzde 0 olacağı tahmin ediliyor.

Bloomberg HT tarafından yapılan beklenti anketine göre de, GSYH’nin 2. çeyrekte, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2 azalacağı öngörülüyor. 2019 yılının tamamı için GSYHbüyüme tahmininin ise yüzde 0 olacağı bekleniyor.

Benin tahminim ise GSYH’nin, 2019 yılının 2. çeyrek döneminde yüzde 1.5 - 1.8 oranında azalacağı yönünde.

2019 YILINDA EKONOMİK BÜYÜME İÇİN RİSKLER VE FIRSATLAR

ABD-Çin arasında gittikçe artan ticaret ve kur savaşları nedeniyle küresel ticarette veküresel ekonomideki yavaşlamalar hem küresel ekonomi hem de ulusal ekonomiler için risklerin arttığı bir döneme işaret ediyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in bu yılın 2. çeyreğinde 1990 yılından beri en düşük büyümeyi (yüzde 6.2) gerçekleştirmesi ticaret savaşanın sebep olduğu hasarı anlamak için yeterli sanırım.

Dolayısıyla bu yılın tamamında gerçekleşecek ekonomik büyümenin, sıkılaşan finansal koşullara bağlı olduğu kadar ekonomik büyümeye önemli katkısı olan ihracata yani dış talep koşullarına da bağlı olduğu açıktır. Ayrıca, dolarizasyon, yüksek faizler ve enflasyon yatırım ortamı için dolayısıyla ekonomik büyüme için risk unsuru olmaya devam ediyor.

Diğer yandan, dünyadaki durgunluğun şiddetle hissedilmesi durumunda başta FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimi için devreye girme olasılığı bizim gibi gelişmekte olan piyasalardaki finansal sıkışıklığın giderilmesi ve Merkez Bankası’nın faiz indirim kararları toparlanma için fırsat olarak öne çıkmakta.

Bu nedenle 2019 yılının kalan çeyrek dönemlerinde ve yılın tamamında gerçekleşecek ekonomik büyümede, iç ve dış riskler ve ortaya çıkacak fırsatlar belirleyici olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');