Şehirder Çocuk Akademisi
Vedat Eğilmez

Vedat Eğilmez

Şehirder Çocuk Akademisi

12 Aralık 2016 - 18:09 - Güncelleme: 12 Aralık 2016 - 22:48

Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği bünyesinde derneğin yönetim kurulunun bir proje olarak tasarlayıp birebir uygulama yaparak hazırlamaya çalıştığı Okul Öncesi Eğitim Programı’nın eğitim danışmanlarından biriyim.

Programın hazırlanması için belirlediğimiz sürenin sonunda, ki sonuna yaklaştık sayılır, hem Erzurum’da hem de diğer şehirlerimizde ortaya koyduğumuz müfredatı uygulayacak derneğimize bağlı okullar açacağız. Program tam olarak şekillenmediği için bu yıl diğer şehirlerden gelen şube tekliflerini ertelemek zorunda kaldık. 

Programımızın bir parçası olarak yapıp paylaştığımız bir takım etkinliklerimizin, programın tamamından haberi olmayan bir takım kreşler tarafından taklit edilip sulandırılması dolayısıyla proje bitene kadar bu gizliliğimize devam etme kararı aldık. Ama ben bu yazımda genel hatlarıyla program hakkında bilgi vermeye çalışacağım. 

19. yüzyılın sonlarında başlayarak, 20. yüzyılda küresel sermayenin bütün dünya çocuklarını, oluşturdukları sömürü sisteminin arızasız, güdük bir bireyi yapmaya yönelik geliştirdikleri modern eğitim model ve kuramlarının tümünü reddediyoruz. Yerine Kuran’ı merkez alan klasik Türk eğitim sisteminden günümüz şartlarına uygun model ve teknikler geliştiriyoruz. Küresel sermayenin istediği şekilde değil, Türk milletinin istiklalinin gerektirdiği şekilde çocuk eğitmeyi amaçlıyoruz. 

Bu amaç doğrultusunda halk masallarımızı, hikâyelerimizi, destanlarımızı, menkıbelerimizi üzerinde şaibe bulunmayan kaynaklardan derliyor, belirlediğimiz ders başlıklarına göre sınıflandırarak eğitim materyalleri oluşturmaya çalışıyoruz. Bu anlamda bizden yardımını esirgemeyen derneğimizin Büyük Şehir Belediyesi adına yürüttüğü yazarlık akademisi birinci dönem ve ikinci dönem öğrencilerine ve derneğimizin bünyesinde oluşturduğumuz çalışma gruplarında özveriyle çalışıp mezkûr materyallerin oluşumuna katkıda bulunan tüm üyemiz olan ve olmayan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu çalışmalar sonucu ortaya çıkacak eserler Şehirder Yayınları tarafından neşredilecektir. 

Hazırlanan tüm eserlerde ileri Türkçe eğitimi hedeflenerek her bir bölümüne maksatlı kelimeler yerleştiriliyor ve bu sayede divan edebiyatı olan çocuklarımız sahip olduğu kelime hazinesi arasındaki mesafe farkına varmadan ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. 

Etkinlik alanımızdaki sokağımızda uyguladığımız sokak oyunlarıyla başlı başına bir ders oluşturduk. Çocuklarımızın olgunlaşmasına dönük oldukça olumlu dönütler aldık.  

Hıristiyan misyonerliği yapmadan yabancı dil eğitimi en baş hedeflerimizden. Bu anlamda etkinlik alanımızda Batılı hiçbir görsel bulundurmuyor, aksine çarpıtılmamış kültürümüzün parçası olan kahramanlarımızın ve motiflerimizin görsellerini kullanıyoruz. Ayrıca tüm çalışmalarımızda telif haklarını dikkate alarak materyallerimizin tümünü kendimiz yazıyor ve çiziyoruz. 

Kuran okuma ve Türkçe Elifbası eğitiminde oldukça iyi noktalara geldiğimizi söylemekle kalmayıp eskimez yazımızın (Osmanlıcanın yani) sadece öğrenilmesi değil, daha ilerilere taşımak için savaş verdiğimizin altını çizmek istiyorum. 

Bunları eğitim programımız daha tamamlanmadan neden söylediğim herkesçe malum. Dostlarımızı bilgilendirmek zorunda kaldık.

Biz hiçbir devlet kurumunu, hiçbir mevki makam sahibi arkadaşımızı, dostumuzu zor durumda bırakacak iş yapmadık. Başlarını aşağı eğdirecek kanunsuz işimiz olmadı. Hiçbir üyemizin çocuğu da risk altında değildir. Derneğimize yapılan saldırı ve iftiraların geldiği yere bakarak maksatlarının ne olduğunu herkes rahatlıkla tahmin edebilir.

Şayet Klasik Türk eğitimi, Kuran, Osmanlıca birilerinin elini koluna bağlıyorsa veya başlarını öne eğdiriyorsa yahut korkutuyorsa bizim dostumuz değil düşmanımızdır.

Elinden geleni ardına koymasın!

Arkamızda kimin olduğunu, bizi kimin koruduğunu efelik yaparak sorguluyorlar. Hâlbuki çığırtkanlıklarıyla yanlarında yer aldıkları, saflarına geçtikleri arkadaşlara sorsalar arkamızdaki gücü rahatlıkla öğrenebilirler. 

 

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');