ÜLKÜ OCAKLARI MI AK OCAKLAR MI KAZANACAK
Ömer Faruk Kızılkaya

Ömer Faruk Kızılkaya

ÜLKÜ OCAKLARI MI AK OCAKLAR MI KAZANACAK

13 Mayıs 2015 - 10:32 - Güncelleme: 13 Mayıs 2015 - 10:35

Seçim yaklaşıyor ve siyasi partiler çalışmalarını tamamlamaya çalışıyorlar.

Eski heyecanı ve rekabeti göremiyorum açıkçası.

Geçen seneki mücadele bile bundan çok daha güzeldi. Her taraf süslenmişti ve şehir cıvıl cıvıldı. Gerçi seçimin sakin bir havada geçmesini isteyenlerden biriyim ama seçim çalışmalarının bu denli sakin geçmesi karşısında “öz güven- umursamazlık” çatışması gibi düşünceler de gelip kafama takılıyor.

Adaylar ilçeleri, köyleri ve şehirde de çeşitli yerleri geziyor, halktan oy istiyorlar. Bunlar da normal seyrinde devam ediyor.

Bu seçimde MHP oy arttırmanın ve milletvekili sayısını yükseltmenin hesaplarını yaparken ilk kez siyasi parti kurmak suretiyle baraj mücadelesini ülke genelinde vermeye çalışan HDP, Erzurum’dan vekil çıkarmak için köy köy geziyor. İkisi de iktidar partisinden oy çalmanın ve yükselişe geçmenin mücadelesini veriyor.

CHP, vekil çıkaramayacağını biliyor ama oy oranını yükseltmek için çalışma yapıyor.

Bu kadar muhalif partinin mücadelesi karşısında dik durmaya çalışan AK Parti ise arkasındaki desteği muhafaza edebilmek ve Erzurum’dan sağlam çıkmak için çalışma yapıyor.

Bunlar bilinen  ve gözlemlenen şeyler. Ben bu seçimde farklı bir mücadeleye dikkat çekmek istiyorum:

MHP malumunuz Ülkü Ocakları ile gençlik yapılanmasını sağlamış ve taban çalışmasını onlarca yıldır bu teşkilatla yürütmektedir.

Genç nesil Erzurum gibi milli-manevi hassasiyetleri ağır basan bir şehirde Ülkü Ocakları ile tanışır, oradan aldığı bazı değerleri ilerisinde hayatına farklı şekillerde yansıtır.

Günümüze kadar Erzurum’da Ülkü Ocakları’nın ciddi bir rakibi yoktu. Saadet Partisi’nin altyapısı durumundaki Milli Gençlik Vakfı ile Büyük Birlik Partisi’nin altyapısı durumundaki Alperen Ocakları vardı ama etkinlik bakımından Ülkü Ocakları kadar etkin değillerdi.

Son zamanlarda AK Parti de altyapı çalışmalarına yoğunlaştı ve AK Ocaklar’ı kurdu. Partinin geleceği açısından önemli bir çalışma oldu.

AK Ocaklar, Erzurum’da da kuruldu ve resmi açılış töreni yapılmamasına karşın kısa sürede yaklaşık iki bin üyeye ulaşmış.

Bu da Ülkü Ocakları’nın ciddi bir rakiple karşılaştığı anlamına geliyor.

AK Ocakları’nın İl Başkanı Selami Yılmaz, ekibiyle partisine nasıl hizmet edeceğinin araştırmalarını yaparken ve ev ev dolaşıp oy isterken Teşkilatlar Başkanı Mehmet Ali ORAK da Efkan ALA ve ekibine destek olabilmek için varıyla yoğuyla çalışıyor.

Ekip farklı kimliklerdeki isimlerle görüşerek bir taraftan da kendilerini geliştirebilmek için görüşmeler yapıp seminerler ayarlamaya çalışıyor.

AK Ocaklar’da hummalı bir çalışma varken, Ülkü Ocakları’nda aynı çalışmayı göremiyoruz.

Yine partisini yalnız bırakmış ve kendi alemine dalmış, adaylarını yalnız bırakmış bir Ülkü Ocakları görüyorum.

Bugüne kadar MHP ile uyumlu bir çalışma sergileyemeyen Ülkü Ocakları’nın daha yapıcı bir üslupla MHP’nin yanında yer alması gerekiyor. Gerek sosyal medya çalışmalarında gerek parti çalışmalarında MHP ekibiyle sıkı ilişkiler kurmalılar.

Kısaca bu seçim geçmiş seçimlerden farklı olarak gençlik hareketlerinin de mücadelesine sahne olmakta. MHP yükselişe geçmişken Ülkü Ocakları, daha disiplinli ve daha gayretli çalışma sergileyerek partisini desteklemelidir. Çünkü rakipleri kuvvetli ve bilinçli. AK Ocaklar işini şuurlu bir şekilde yapmaya çalışıyor.

MHP bu seçimi kaybederse aslında Ülkü Ocakları da kaybetmiş olacak.

Gençlik hareketi de artık ilk zaferini kazanmış olan AK Ocaklar’a yönelecek. Zaten ciddi bir oy potansiyeline sahip olan AK Parti, gençlik hareketiyle de kendini sağlama almış olacak.

Ülkü Ocakları bu seçime bu ihtimali düşünerek asılmalıdır.

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');