Türkiye'de yeni dönem başlıyor
Erdal Tanas Karagöl

Erdal Tanas Karagöl

Türkiye'de yeni dönem başlıyor

09 Temmuz 2018 - 19:03

Türkiye’de bugün itibariyle yeni bir dönem başlıyor. Bu dönemde hep birlikte değişim ve dönüşümün yeni bir hükümet sistemi ile somut hale getirilmiş olduğunu göreceğiz. Bu yüzden yeni dönemin birçok alanda değişim ve yapılanma adına iyi bir başlangıç olduğunu şimdiden söyleyebiliriz.

Bu yapılanmanın ekonomiden eğitime, sağlıktan güvenliğe, tarımdan maliyeye kadar birçok alanda değişim ve dönüşüm getirmesi bekleniyor.

Bu değişimin hayata geçirilmesi için de başta bakanlıklarda ve kurumlarda gerçekleştirilen yeniden yapılanma bir hayli önem taşıyor.

EKONOMİDE VE EKONOMİ YÖNETİMİNDE YENİ DÖNEM

Ekonomide yeni dönemin başta kurumsal yapıda yani bakanlıklarda ve ekonomi kurumlarında yeni bir anlayışı beraberinde getirmesi bekleniyor. Çünkü şu bir gerçek ki, ülkelerin ekonomik performans değerlendirmelerinde yani ülkeler arasında var olan büyüme oranları ve kalkınma seviyeleri arasındaki farklılıkların açıklanmasında, kurumlar önemli roller oynamaktadır.

Dolayısıyla ekonomik performans büyük ölçüde kurumların oluşturduğu motivasyon, teşvik ve destek ile belirlenmekte.

Bu açıdan dünyada ekonomik güç dengesinin değişim ve dönüşüm geçirdiği böyle bir dönemde kurumlardaki yeniden yapılanma ve bununla beraber ekonomi politikalarında değişim Türkiye’ye yeni bir sıçrama yaptıracaktır.

Gerçekten, Türkiye’nin zaman kaybetme lüksü yoktur. Hatta sürekli aynı ekonomik sorunlarla boğuşarak yani dejavu yaşamak, içinde bulunulan “orta gelir” grubundan “yüksek gelirli” ekonomiler grubuna çıkmanın önündeki en büyük bir engeldir.

EKONOMİ YÖNETİMİ

Yeni dönemde ekonomi yönetimini heyecanla bekliyoruz. Türkiye’nin yeni dönemde yeni bir başarı hikayesi yazması ekonomi yönetime ile birebir ilgilidir.

Türkiye, yeni hükümet sistemi ile siyasi hayatında ilk defa yürütmenin bütünlüğünü sağlamış olacak. Türkiye, bir taraftan Cumhurbaşkanı seçim sürecinde ortaya koyduğu vaatlerini bütüncül yani ekonomi ile ilgili bakanlıkları yeniden yapılandırarak, işlevsel yürütme aracılığıyla politika, plan ve programlar icraata dönüşecektir.

Diğer taraftan, ekonomi için gerekli finansmanı ucuz ve sürdürülebilir hale getirecek bir Hazine ve Maliye Bakanlığı, öte yandan yurt içi üretimi artırıp dışarıya hem girdi hem de finansman bağımlılığı azaltan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve en önemlisi de üretilen malların yurtdışı piyasalara açılmasına öncülük edecek Ticaret Bakanlığı ile yeni bir başarı hikayesi yazma sürecini başlatacaktır.

Tabi burada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını da unutmamak lazım. Enerji tüketiminin dünyada ve Türkiye’de her geçen gün belli bir artış eğilimi içerisinde olduğu malum. Dolayısıyla bu tüketime paralel ülkelerin enerji talebinde de meydana gelen belli bir artış var.

Bu kapsamda özellikle cari açığın en önemli kalemlerinden biri olan enerji konusunda izlenecek stratejilerin ve hayata geçirilecek politikaların son derece önemli olduğunu vurgulamak gerek.

Yeni dönemde ekonomide yaşanacak bir diğer önemli değişimin de yönetimde yeni yüzler konusunda olması bekleniyor. Özel sektörden, iş dünyasından ve finans sektöründen önemli isimlerinin kabinede yer alacak olması aslında yeni dönemde ekonomi yönetiminin reel sektör dinamizmine bürüneceğini de gösteriyor.

Önümüzdeki süreçte istikrar odaklı yeni yönetim anlayışıyla ekonomide tam anlamıyla uyum ve sürekliliğin yakalanması hedefleniyor. Aynı zamanda üretime dayanan bu ekonomi modeliyle yüksek, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedeflerine ulaşacak olan bir Türkiye ekonomisi inşa ediliyor.

Özel sektörün daha da güç kazandığı, yatırımlarda artışın yakalandığı, kadın ve genç girişimcilerin ön plana çıktığı, sosyal refahın tüm ülke genelinde tam anlamıyla sağlandığı, her bir şehrin her bir bölgenin kalkındığı bir “ ülke ekonomisi”, yeni dönem Türkiye’sinin parlayan yıldızı olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');