Her şehrin ekonomi hikâyesi farklı
Erdal Tanas Karagöl

Erdal Tanas Karagöl

Her şehrin ekonomi hikâyesi farklı

08 Ocak 2018 - 17:47

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından Kasım ayında başlatılan Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) forumlarında tüm illerin fotoğrafları deyim yerindeyse röntgeni çekiliyor. Bu fotoğraflarla bir taraftan geçmişte şehirlerde gerçekleştirilen yatırım ve hizmetlerden duyulan memnuniyet araştırılırken,  diğer taraftan halen devam eden amahızlanmasını istenen yani vatandaşların bir an önce sonuçlarını şehirlerinde görmeyi beklediği yatırım ve projelerin neler olduğu belirleniyor.

Ayrıca yatırımların önünde ne gibi engellerin olduğu, bu engellerin kimden kaynaklandığı ve ortadan kaldırılması konusunda ne gibi adımların atılması gerektiği sorusuyla şehrin genel anlamda yatırım ve projeler konusundaki sorunları tespit ediliyor. 

Aslında her bir şehirde gerçekleşecek olan yatırım ve projelerin önündeki engellerin ortaya çıkarılmasıyla bir yandan şehir için diğer yandan ülke ekonomisi adına da genel bir çerçeve çizilmiş oluyor. Dolayısıyla bu sayede şehirlerden yola çıkarak Türkiye ekonomisinde yatırımların önündeki ana sorunlarının belirlendiği bir perspektifle karşı karşıya kalmış oluyoruz.

Son olarak, her bir şehir için hem kısa ve orta dönemdegerçekleştirilmesi gereken hem de uzun vadede şehri cazibe merkezi haline getirecek yatırım ve projelerin neler olduğu konusunda cevaplar aranıyor.

Dolayısıyla bu forumda ortaya çıkan cevaplar, şehirlerin potansiyelleri ve beklentileri, 2019 ve 2023 hedefleri için de yol haritası sunmuş olacaktır.

ŞEHİRLERİN EKONOMİ AKTÖRLERİNE KULAK VERMEK LAZIM 

Türkiye’de her şehrin gerçekten farklı bir ekonomi hikâyesi var. Her şehir farklı sektörlerle öne çıkıyor,  kendine özgü avantajları ve üstünlükleri var. Dolayısıyla şehirlerle ilgi olarak atılacak her adımın ve gerçekleştirilecek yatırımın o şehre has olması gerekir. Bu yüzden şehir ile ilgili karar alınırken öncelikle şehrin ekonomik aktörlerine, STK’lara, işadamlarına, en önemlisi de halkına sormak gerekiyor.

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) forumlarında tam olarak bunu yapıyor.

Şehirlerle ilgili alınacak kararların, gerçekleşecek yatırım ve projelerin tepeden inme olmaması yani katılımcı anlayışla şehrin beklentilerini karşılayacak mikro bazdaki analizler, şehrin geleceği açısından önem arz ediyor. Bu sayede, öne çıkan yatırımların ve projelerin hayata geçirilmesi ve bunların başarılı olma ihtimali artacaktır.

Şehirlerin gelişmişlik düzeyinin artırılması ve ihtiyaç duyduğu yatırımların gerçekleştirilmesi için gereken yol da bu değil mi zaten?

Hatta şehrin tüm kesimlerini dinleyerek gerçekleştirilen bu forumları, belli aralıklarla yapmak gerekiyor. Çünkü şehirlerin beklentileri ve talepleri çok hızlı bir şekilde değişiyor. Ayrıca bu forumlara aktif katılımcı olmaları nedeniyle şehirlerdeki tüm kesimler, gerçekleşecek yatırım ve projeleri daha çok sahiplenip bunların hayata geçirilmesine muhakkak katkı yapacaktır.

ŞEHİRLERİN EKONOMİK BEKLENTİLERİ ARTIK FARKLILAŞMIŞ

Görünen o ki Türkiye ekonomisindeki değişim ve dönüşüm şehirleri ve şehirlerdeki tüm kesimlerin beklentilerini de değiştirmiş. Türkiye artık 1990’lardaki Türkiye değil.Şehirlerdeki aktörler artık altyapı yatırımlarının ötesinde bu yatırımların bir tık sonrası olan özellikle üretimin artırılması ve üretimin önündeki engellerin kaldırılması konusundaki taleplerini dile getiriyor.

Ayrıca, yatırımların hızlandırılması, bürokrasinin azaltılması, teşvik ve desteklerin özellikle girişimcilerin üretim faaliyetlerine destek için verilmesi konusunda da şehirler ciddi bir talep içerisinde.

Bu nedenle Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) forumunun belli sıklıklarla yapılmasına dair forumun gerçekleştiği illerden de yoğun talep var. Belli aralıklarla yapılacak olan bu forumlar sayesinde şehrin öncellikli talepleri daha hızlı gündeme gelecek ve bir daha aynı şehre gidildiğinde ne kadar yol kat edildiği ve hangi sorunların çözüldüğü konusunda da bir muhasebe yapılmış olacaktır.

Peki, bu anlayış AK Parti’nin ekonomide gerçekleştirdiğibaşarının da şifresi değil mi?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');